פרופ' באומינגר-צביאלי נירית 77-8301-01 התפתחות רגשית –חברתית

 

ב"ה                                                                               אוניברסיטת בר-אילן

     הפקולטה לחינוך

קורס: התפתחות רגשית –חברתית: תיאוריה ויישום בהתפתחות תקינה ובלתי תקינה

77-8301-01

פרופ נירית באומינגר-צביאלי

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים:     תשפ"ב            סמסטר:   ב                          היקף שעות:  1

 

א. מטרות הקורס:

מטרות ויעדים: הבנת תהליכים מרכזיים בהתפתחות חברתית של ילדים עם התפתחות תקינה תשמש כמודל להבנת תהליכים אלה אצל ילדים עם צרכים מיוחדים

 

ב. תכני הקורס:

  • הגדרת מיומנויות חברתיות
  • הערכת מיומנויות חברתיות
  • מודלים לעיבוד מידע חברתי
  • התפתחות אינטראקציה חברתית וקשרי ידידות בהתפתחות התקינה ובהתפתחות שאינה תקינה
  • התערבויות לקידום כישורים חברתיים

 

מהלך השיעורים:

הוראה בזום, דיונים פתוחים, שימוש במצגות

   

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

מס' שיעור

נושא

1 6.3.22

מבוא למיומנות חברתית אצל ילדים

 

2 13.3.22

קוגניציה חברתית ומודלים לעיבוד מידע חברתי

3. 20.3.22

דרכי הערכה של מיומנות חברתית

4 27.3.22

קשיים במיומנויות חברתיות

 

5. 3.4.22

התפתחות של אינטראקציה חברתית בקרב ילדים עם התפתחות תקינה

 

6

10.4.22

התפתחות של אינטראקציה חברתית בקרב ילדים עם התפתחות בלתי תקינה

17.4.22

פסח

7

24.4.22

התפתחות של קשרי ידידות בקרב ילדים עם התפתחות תקינה

8

1.5.22

קשרי ידידות בקרב ילדים עם התפתחות בלתי תקינה

 

9

8.5.22

התפתחות המשחק בקרב ילדים עם התפתחות תקינה (שגית)

 

10

15.5.22

משחק המשך

11

22.5.22

משחק בילדים עם לקויות

29.5.22

יום ירושליים-אין לימודים

5.6.22

שבועות

12. 12.6.22

התערבות חברתית

13

19.6.22

התערבות המשך וסיכום הקורס

 

 

 

חובות התלמיד:

    • הגשת מאמר באותה מתכונת של סמסטר א' (25%)
    • השתתפות בשעורים
    • קריאת חובה
    • מבחן מסכם (75%)

לימודים נעימים!

 

רשימה בבליוגרפית:

קריאת חובה

באומינגר, נ' (תשנ"ט). אפיונים מרכזיים של קשרי ידידות אצל ילדים עם התפתחות תקינה וילדים עם לקויות. פסיכולוגיה, ז(3), 93-103                                                       

       * Hay, D.F., Payne, A., Chadwick, A. (2004). Peer relations in childhood. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 45, 84-108.    

 Parker, J., Rubin, K, H., Erath, S. A., Wojslawowicz, J. C., & Buskirk, A. A. (2006). Peer relationships, child development, and adjustment: A developmental psychopathology perspective. In D., Cicchetti, & D. J. Cohen (Eds). Developmental psychopathology (2nd Ed.) (vol. I: Theory and methods) (pp. 419-493). Hoboken, NJ: John Wiley & Sons 

 

קריאה לפי בחירה

Difficulties in Social skill 27.3

* Flood, A, Hare, D., & Wallis, P. (2011).An investigation into social information processing in young people with Asperger syndrome. Autism, 15(5), 601-624.

Bauminger-Zviely, N., Mor, A. Brill, A., Schorr-Edelsztein, H., Tzuriel, D, Tubul, G., & Al-Yagon, M. (2019). Social Information Processing among children with ASD, SLD, and Typical Development: The mediational role of language capacities. Journal of Special Education, 53(3), 153-165.

 

Social interaction and peer status in atypical children 10.4

 

      Children with autism

* Bauminger-Zviely, N., & Shefer, A. (2021). Naturalistic observation to evaluate preschoolers’ spontaneous peer interaction- The Autism Peer Interaction Observation Scale (APIOS). Autism, 25(6), 1520-1535.  https://doi.org/10.1177/1362361321989919

* Bauminger, N., Shulman, C., & Agam, G. (2003). Peer interaction and loneliness in high functioning children with autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 33(5), 489-507.

Chan, D. V., Doran, J. D., & Galobardi, O. D. (2022).Beyond Friendship: The Spectrum of Social Participation of Autistic Adults. Journal of Autism and Developmental Disorders, 1–14. https://doi.org/10.1007/s10803-022-05441-1

Hauck, M., Fein, D., Waterhouse, L., & Feinstein, L. (1995). Social initiations by autistic children to adults and other children. Journal of Autism and Developmental Disorders, 25(6), 579-595.

 

Friendship 1.5.22

  Bauminger, N., Solomon, M., Aviezer, A., Heung, K., Gazit., L., Brown, J., & Rogers, S. (2008). Children with autism and their friends: a multidimensional study of friendship in high-functioning autism spectrum disorder. Journal of Abnormal Child Psychology, 36(2), 135-150.

* Bauminger-Zviely, N. & Agam-Ben Artzi, G. (2014). Young friendship in HFASD and typical development: Friend versus non-friend comparison. Journal of Autism and Developmental Disorders, 44(7), 1733-1748

 

* Dean, M.,  Kasari, C., Shih, W., Frankel, F., et al… (2014). The peer relationships of girls with ASD at school: comparison to boys and girls with and without ASD. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 55(11), 1218–1225.

Rum, Y., Zachor, D. A., & Dromi, E. (2021). Prosocial Behaviors of Children with Autism Spectrum Disorder (ASD) during Interactions with Their Typically Developing Siblings. International Journal of Behavioral Development45(4), 293–298. http://dx.doi.org/10.1177/0165025420971042 

 

Play 22/5/22

* Hill, P., McCune-Nicolich, L. (1981). Pretend Play and patterns of cognition in Down’s Syndrome children. Child Development, 52(2), 611-617.

Manning, M., Wainwright, L. D. (2010). The Role of High Level Play as a Predictor Social Functioning in Autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 40(5), 523–533

Kent, C., Cordier, R., Joosten, A., Wilkes-Gillan, S., & Bundy, A. (2020).Can We Play Together? A Closer Look at the Peers of a Peer-Mediated Intervention to Improve Play in Children with Autism Spectrum Disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders50(8), 2860–2873. https://doi.org/10.1007/s10803-020-04387-6

 

Social Intervention 12/6/22

Children with Autism/mental Retardation

  •  

* Howells, et el. (2020). Can Participation in a Community Organized Football Program Improve Social, Behavioural Functioning and Communication in Children with Autism Spectrum Disorder? A Pilot Study. Journal of Autism and Developmental Disorders, 50(10), 3714–3727.

* Bauminger, N. (2002). The facilitation of social-emotional understanding and social interaction in high functioning children with autism: Intervention outcomes. Journal of Autism and Developmental Disorders, 32(4), 283-298.

* Wolfberg, P., DeWitt, M., Young,S.G.,  & Nguyen, T. (2015). Integrated Play Groups: Promoting Symbolic Play and Social Engagement with Typical Peers in Children with ASD Across Settings. Journal of Autism and Developmental Disorders, 45(3), 830-845.

* Barber, A. B., Saffo, R. W., Gilpin, A. T., Craft, L. D., & Goldstein, H. (2016). Peers as clinicians: Examining the impact of Stay Play Talk on social communication in young preschoolers with autism. Journal of Communication Disorders, 59, 1-15.

* Olsson, N., Flygare, O., Coco, C., Görling, A., Råde, A., Chen, Q., Bölte, S. (2017). Social Skills Training for Children and Adolescents With Autism Spectrum Disorder: A Randomized Controlled Trial. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, 56(7), 585-592.

Wolstencroft, J., Robinson, L., Srinivasan, R., Kerry, E., Mandy, W., & Skuse, D. (2018). A systematic review of group social skills interventions, and meta-analysis of outcomes, for children with high functioning ASD. Journal of Autism and Developmental Disorders, 48(7), 2293–2307

Factor, R. S., Rea, H. M., Dahiya, A. V., Albright, J., Ollendick, T. H., Laugeson, E. A., & Scarpa, A. (2022). An Initial Pilot Study Examining Child Social Skills, Caregiver Styles, and Family Functioning in the PEERS (R) for Preschoolers Program for Young Autistic Children and their Caregivers. Research in Developmental Disabilities121. https://doi.org/10.1016/j.ridd.2021.104152.