לימודי חינוך לגיל הרך - תואר שני בתוכנית להתפתחות הילד

לחינוך בכל גיל יש חשיבות גדולה והשפעה על כל מערכות החיים של האדם. לימודי חינוך לגיל הרך בפקולטה לחינוך באוניברסיטת בר-אילן מוכרים גם בשם "התוכנית להתפתחות הילד לתואר שני".

התוכנית להתפתחות הילד נותנת מענה מקיף בעניין חינוך לגיל הרך ואנו שמחים לומר שאנו הראשונים בארץ שפתחו תוכנית להתפתחות הילד שהיוותה, ועדיין מהווה, השראה לכל שאר מוסדות הלימוד בתחום.

תוכנית לימודי תואר שני בהתפתחות הילד בפקולטה לחינוך באוניברסיטת בר-אילן נוסדה על ידי חתני פרס ישראל לחינוך פרופ' יעקב רנד ז"ל, ופרופ' פנינה קליין ז"ל, והיא פועלת לפי שלושה עקרונות מנחים: הראשון הוא פיתוח מקצועי ומבוסס ראיות בתחום החינוך, השני הוא הצטיינות במחקר וביישום בפועל, והשלישי הוא תרומה לקהילה ולחברה. אנו מאמינים כי הקפדה על עקרונות אלה מולידה מחנכים מצוינים, הראויים ומסוגלים לשאת על כתפיהם את האחריות לחינוך הדורות הבאים של ילדי ישראל.

שם התוכנית בתעודה: תואר שני בהתפתחות הילד

לקבלת מידע נוסף בנושא לימודי חינוך לגיל הרך או להרשמה ללימודים, ניתן לפנות למתאמת התוכנית: child-dev.edu@biu.ac.il | טלפון: 03-5318444 או פנו אלינו דרך עמוד צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.

 

למה חשוב לעסוק בחינוך בגיל הרך?

"הדואג לימים זורע חיטים, הדואג לשנים נוטע עצים, הדואג לדורות מחנך אנשים." (יאנוש קורצ'ק).

לגיל הרך, מלידה ועד גיל 8, ישנה חשיבות עצומה בכל הנוגע לעיצוב העתיד של הילד. בגיל זה מתעצבות ומתייצבות אצל הילד ההתפתחות הרגשית, הקוגניטיבית החברתית, המוטורית, השפתית-אוריינית של הילד. תפקידם של העוסקים בחינוך בגיל הרך הוא להנחיל מיומנויות פיזיות, רגשיות וחברתיות לילדים הצעירים, וזהו תפקיד חשוב מאין כמוהו. הטיפול והחינוך המותאם בגילאים האלה מהווים אבן יסוד, המשפיעה באופן קריטי על מהלך חייו של הילד, המבוגר לעתיד, ומאפשרת לו לגבש אישיות ולהעניק לו בסיס לבניית חייו.

למי מיועדים לימודי חינוך לגיל הרך?

לימודי חינוך לגיל הרך מיועדים, בראש ובראשונה, למי שתחום החינוך זורם בעורקיו, ולמי שמבין עד כמה החינוך, בעיקר בגילים צעירים, משמעותי בחייו של כל אדם באשר הוא. הלימודים בפקולטה לחינוך באוניברסיטת בר-אילן נועדו לרכישת ידע מקצועי ופרקטי הדרושים לכם ולהעמקת המחקר מעשי על התפתחות הילד בהיבטיה השונים.

אם אתם מחנכים או מומחים בטיפול בגיל הרך, אם יש לכם תואר ראשון בתחום החינוך או תחומים טיפוליים כמו פיזיותרפיה, פסיכולוגיה, מדעי המוח או הקוגניציה, הפרעות בתקשורת, ריפוי בעיסוק או בתחומים קרובים, ויש לכם ניסיון בחינוך ילדים בגיל הרך ועבודה עם ילדים עד גיל 8 או עם משפחותיהם, נשמח לראותכם איתנו.

מדוע ללמוד חינוך לגיל הרך לתואר שני דווקא באוניברסיטת בר-אילן?

מטרתה של הפקולטה לחינוך בבר-אילן היא לאפשר רכישת הידע המקצועי הרלוונטי, והעמקת למידה באמצעות מחקרים הנוגעים להיבטים שונים בהתפתחות הילד בכלל ולהתפתחות בגיל הרך בפרט. לצורך כך אנו מעמידים לרשות הסטודנטים שלנו מגוון כלים עדכניים ללימוד ומחקר, ושואפים להעמיק איתם יחד בכל היבט שיש לו השפעה משמעותית על התפתחות הילד בגיל הרך. נושאי הלימוד והמחקר נוגעים להתפתחות הילד בכל התחומים: התפתחות קוגניטיבית, התפתחות מוטורית והתפתחות סנסורית, וכן בכל הקשור להתפתחות הרגשית החברתית והשפתית של הילד בגילאים אלה.

לימודי חינוך לגיל הרך באוניברסיטת בר-אילן, מאפשרים לכם ולכן לקחת חלק בעיצוב הגישה החינוכית העתידית בישראל, בלי לוותר על התפתחות מקצועית ואישית בתחום, בשילוב מחקר קליני מתקדם והכשרה מעשית. תואר שני בהתפתחות הילד (בגיל הרך) מאוניברסיטת בר- אילן  מבטיח יציאה אל שוק העבודה עם ידע ומיומנויות בתחום החינוך לגיל הרך, מגדיל את הסיכוי להתקבל לכל מקום עבודה הדורש עבודת חינוך עם ילדים, לרבות בגיל הרך ובמגוון מסגרות בלתי פורמליות, בצהרונים, במשרות ניהוליות עירוניות ובמסגרות הנוגעות לילדים בגילאי לידה עד 3.

נושאי הלימוד של חינוך לגיל הרך כוללים נושאים כמו: תיווך ללמידה – הוראה מותאמת ללומדים, השפעת הסביבה על הלומד, עבודת צוות ומנהיגות במסגרות החינוך, שילוב והכלה של ילדים שונים באותה מסגרת, היבטים ארגוניים במערכות חינוך בגיל הרך, פיתוח חשיבה טכנולוגית בגיל הרך, תקשורת עם ההורים, זיהוי גורמי סיכון, תכנון סביבת למידה ואינטראקציית מבוגר-ילד איכותית ועוד. התוכנית מתמקדת בהיבטים התפתחותיים ופדגוגיים במערכת החינוך לגיל הרך, וכן במנהיגות והובלת שינויים במערכת החינוך, הן לגיל הרך והן למערכת החינוך באופן כללי.

לקבלת מידע נוסף בנושא לימודי חינוך לגיל הרך או להרשמה ללימודים, ניתן לפנות למתאמת התוכנית: child-dev.edu@biu.ac.il | טלפון: 03-5318444 או פנו אלינו דרך עמוד צור קשר ונחזור אליכם בהקדם.