גב' סמואל מגל קרן 77-967-02 תוכנית התערבות חברתית-אינטגראלית

 

תוכנית התערבות חברתית-אינטגראלית: פרקטיקום חברתי לתפקוד נמוך/מילוליות מצומצמת 77-967-02

תוכנית התערבות לפיתוח יכולת שיתוף פעולה ושיח עם עמיתים בקרב ילדים

בתפקוד נמוך/מילוליות מצומצמת עם ASD

גב' קרן סמואל מגל

סוג הקורס: סדנא

שנת לימודים: תשפ"ב סמסטר: שנתי היקף שעות: 2 ש"ש

 

אתר הקורס באינטרנט:

א. מטרות הקורס ותוצרי למידה )מטרות על / מטרות ספציפיות(:

מטרת הקורס היא להכיר ולהתנסות בהעברת תוכנית התערבות אשר מטרתה לקדם מיומנויות

.חברתיות עבור ילדים בתפקוד נמוך/מילוליות מצומצמת עם ASD

על הסטודנטים להדגים עד סוף הקורס כי התנסו והצליחו :

לשפר את הפראגמטיקה בשיח של הילד עם עמית בן גילו .

לקדם ולפתח את יכולת שיתוף הפעולה של הילד עם עמית בן גילו .

לפתח מיומנויות פרו-חברתיות של הילד )התחלקות, מתן עזרה, עידוד ופרגון( בהתייחס לעמית

בן גילו .

ב. תוכן הקורס :

רציונל, נושאים:

הנחות היסוד עליו מתבססת תוכנית ההתערבות הן:

התכנית מתבססת על התרפיה הקוגניטיבית התנהגותית .

התוכנית מתבססת על התיאוריה המערכתית.

הנחה כי מיומנות חברתית ניתנת ללמידה.

הנחה כי שיתוף פעולה בין הסוכנים החברתיים הקרובים של הילד חיוני על מנת לקדם את יכולתו

החברתית של היחיד .

ונתמקד בשתי מיומנויות חברתיות בקורס נתבסס על מחקר בתחום תכניות חברתיות לילדים עם ASD

מרכזיות- שיח ושיתוף פעולה. כמו כן, נלמד, בין היתר, כיצד להשתמש בתורת הסיוע והדהייתו לאורך

התכנית, הכללת המיומנויות הנלמדות לסביבות נוספות וכיצד ניתן לעשות התאמות של תכני התכנית

לילדים שונים.

מהלך השיעורים:

הסדנא מועברת באופן המשלב הרצאות, הצגות מקרה ודיונים משותפים .

2

תוכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

ג. דרישות קדם:

אין

ד. חובות / דרישות / מטלות :

  1. הפעלת התוכנית 3 שעורים בשבוע עם 2 ילדים עם ASD בתפקוד נמוך

2. השתתפות פעילה בדיונים ונוכחות חובה ב 85% מהשיעורים )ולא יותר מפעמיים בסמסטר(,

הנוכחות תיבדק מדי שיעור. סטודנט שיעדר מעל הכמות המותרת, ללא סיבה מוצדקת, לא יורשה להגיש עבודה מסכמת ולא יקבל ציון בקורס .

3. הצגת שני נושאים בפני הכיתה

4. הצגת נתונים על גרפים בסמסטר הראשון ובעבודה המסכמ ת

5. מילוי יומן מעקב שבועי

6. הגשת עבודה מסכמת בסוף שנה

הגשת העבודה המסכמת היא עד התאריך- 30.7.22

עבודה שתוגש באיחור לא תתקבל. הסטודנט/ית ירשם/תרשם שוב לקורס בשנה

העוקבת.

במקרים חריגים המגובים במסמכים רפואיים או אחרים בשל נסיבות של כוח עליון,

תאושר הגשת העבודה באיחור.

פרטי הקשר:

magikar@gmail.com : קרן סמואל מגל, דוא"ל

ה. מרכיבי הציון הסופי:

-20% הצגת שני נושאים, אחד בסמסטר א' ואחד בסמסטר ב '

-80% עבודה מסכמת

ו. ביבליוגרפיה :

Bauminger, N. (2002). The facilitation of social-emotional understanding and social interaction in high-functioning children with autism: Intervention outcomesJournal of Autism and Developmental Disorders, 32(4), 283-298.

Bauminger, N. (2007a). Brief Report: Individual social-multi-modal intervention for HFASD. Journal of Autism and Developmental Disorders, 37(8), 1593-1604.

Bauminger, N. (2007b). Brief Report: Group social-multimodal intervention for HFASD. Journal of Autism and Developmental Disorders, 37(8), 1605-1615.

Bauminger, N., Estrugo, Y., Samuel-Magal, K., Friedlin, A., Heishrik, L., Koren, D. & Bar-Yehuda S. (2020). Communicating Without Words: School-Based RCT Social Intervention in Minimally Verbal Peer Dyads with ASD. Journal of Clinical Child & Adolescent Psychology, 49(6) 837-853.

Bauminger-Zviely, N., Eytan, D., Hoshmand, S., & Rajwan BenShlomo, O. (2020b). Preschool Peer Social Intervention (PPSI) to enhance social play, interaction, and conversation: Study outcomes. Journal of Autism and Developmental Disorders, 50(3), 844863. https://doi.org/10.1007/s10803-019-04316-2

Bertollo, J. R., & Yerys, B. E. (2019). More than IQ: Executive function explains adaptive behavior above and beyond nonverbal IQ in youth with autism and lower IQ. American Journal on Intellectual and Developmental Disabilities,124(3), 191205.

Bratman, M.E. (1992). Shared cooperative activity. The Philosophical Review, 101327-341.

Chang, Y. C., Shih, W., Landa, R., Kaiser, A., & Kasari, C. (2018). Symbolic play in School aged minimally verbal children with autism spectrum disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders, 48(5), 14361445. https://doi.org/10.1007/s10803-017-3388-6

Colombi, C., Liebal, K., Tomasello, M., Young, G., Warneken, F. & Rogers, S.J. (2009). Examining correlates of cooperation in autism: imitation, joint attention, and understanding intentions. Autism, 13(2), 143-163.

DiStefano, C., Shih, W., Kaiser, A., Landa, R. & Kasari, C. (2016). Communication Growth in Minimally Verbal Children with ASD: The Importance of Interaction. Autism Research, 9(10):1093-1102

Franco, J.H., Davis, B.L. & Davis, J.L. (2013). Increasing Social Interaction Using Pre-Linguistic Milieu Teaching With Nonverbal School-Age Children with Autism. American Journal of Speech-Language Pathology. 22(3), 489502.

Goods, K.S., Ishijima, E., Chang, Y., & Kasari, C. (2013). Preschool Based JASPER Intervention in Minimally Verbal Children with Autism: Pilot RCT. Journal of Autism and Developmental Disorders, 43(5), 1050-1056.

Holt, S., & Yuill, N. (2014). Facilitating Other-Awareness in Low Functioning Children with Autism and Typically Developing Preschoolers Using Dual Control Technology. Journal of Autism and Developmental Disorders, 44(1),236 248.

Kasari, C., Tager-Flusberg, H., & Cooper, J. (2010, April). NIH workshop on nonverbal school-aged children with Autism, Rockville, Maryland .

Kasari, C., Brady, N., Lord, C., TagerFlusberg, H. (2013). Assessing the Minimally Verbal SchoolAged Child with Autism Spectrum Disorder. Autism Research, 6(6), 479-493.

Kasari, C., Kaiser, A., Goods, K., Nietfeld, J., Mathy, P., Landa, R., Murphy, S.,& Almirall, D. (2014). Communication Interventions for Minimally Verbal Children with Autism: A Sequential Multiple Assignment Randomized TrialJournal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 53(6), 635-646.

Koegel, L. K., Bryan, K. M., Su, P. L., Vaidya, M., & Camarata, S. (2020). Definitions of nonverbal and minimally verbal in research for autism: A systematic review of the literature. Journal of Autism and Developmental Disorders, 50(8), 29572972. https://doi.org/10.1007/s10803-020-04402-w

Liebal, K., Colombi, C., Rogers, S.J., Warneken, F., & Tomasello, M. (2008). Helping and cooperation in children with autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 38(2), 224238.

Miller, P.A., Bernzweig, J., Eisenberg, N., & Fabes, R.A. (1991). The development and socialization of prosocial behavior. In J. Groebel, & R.A. Hinde (Eds.) Cooperation and Prosocial Behaviour. (pp. 54-78). Cambridge: Cambridge University Press. (Psychology 302 COO 1991)

Pecukonis, M., Plesa Skwerer, D., Eggleston, B., Meyer, S., & Tager-Flusberg, H. (2019). Concurrent social communication predictors of expressive language in minimally verbal children and adolescents with autism spectrum disorderJournal of Autism and Developmental Disorders, 49(9), 37673785. https://doi.org/10.1007/s10803-019-04089-8

Pickett, E., Pullara, O., OGrady, J., & Gordon, B. (2009). Speech acquisition in older nonverbal individuals with autism: A review of features, methods and prognosis. Cognitive and Behavioral Neurology, 22, 1-21. (לא זמין למנויי בר אילן)

Tager-Flusberg, H., & Kasari, C. (2013). Minimally Verbal SchoolAged Children with Autism Spectrum Disorder: The Neglected End of the Spectrum. Autism Research, 6(6), 468-478.

Tager-Flusberg, H., Plesa Skwerer, D., Joseph, R. M., Brukilacchio, B., Decker, J., Eggleston, B., Meyer, S., & Yoder, A. (2017). Conducting research with minimally verbal participants with autism spectrum disorder. Autism: The International Journal of Research and Practice, 21(7), 852861. https://doi.org/10.1177/1362361316654605

ז. שם הקורס באנגלי ת :

An Integral-Social Intervention Program: Work Experience with Low Functioning

Children With ASD__