ד"ר עודד מאירון 77-9032-01 הערכות נוירופסיכולוגיות בילדים ובמתבגרים

שם מחלקה: הפקולטה לחינוך

שם ומספר הקורס: הערכות נוירופסיכולוגיות בילדים ובמתבגרים: אבחון והתערבות

77-9032

שם הקורס באנגלית:

School Neuropsychology :Diagnosis and Intervention

 

שם המרצה: ד"ר עודד מאירון

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים: תשפ"ב                      סמסטר:   ב'                          היקף שעות:  1 ש"ש,  2נ"ז

 אתר הקורס באינטרנט:          

 

א. מטרות הקורס ותוצרי למידה (מטרות על / מטרות ספציפיות):

מטרת הקורס – הקנית הידע הנדרש על מנת לאתר בספרות התערבויות מבוססות ראיות מתחום הנוירופסיכולוגיה ומדעי המוח בילדים ומתבגרים. בנוסף, הקורס יתמקד בלמידת מודלים מוחיים להערכה ואבחון של לקיות למידה ובהכרת שיטות טיפול נוירופסיכולוגיות בילדים ומתבגרים.

 

תוצרי למידה –

הסטודנט יתאר את התפקודים הנוירופסיכולוגים הרלוונטיים ללמידה והתפתחות קוגניטיבית.

הסטודנט יפיק את המידע הרלוונטי אליו מאבחונים נוירופסיכולוגיים הנערכים לילדים ומתבגרים.

הסטודנט יכיר מודלים מוחיים לאבחון ליקויים קוגניטיביים וגורמי סיכון פסיכופתלוגיים.

הסטודנט יבין כיצד לתכנן יעדי התערבות בהתאם למידע נוירופסיכולוגי ומדידות נוירוקוגניטיביות בילדים ובמתבגרים.

 

ב. תוכן הקורס:

רציונל, נושאים: בקורס נכיר את מרכיבי המודלים להערכה נוירופסיכולוגית, נדע לזהות את המודלים המוחיים והתנהגותיים בהתמקדות על גורמים נוירופסיכולוגיים המעכבים או מאיצים למידה, התשתית המוחית של יכולות כגון קריאה, כתיבה. בקורס יילמדו התהליכים הקוגניטיביים: זכרון, למידה, תפקודים ניהוליים, יכולות שמיעתיות וחזותיות מרחביות. כמו יושם דגש על בניית התערבות בקשיים בתפקודים ניהוליים, זיכרון עבודה, עבודה על שתוף פעולה בין הבית לבית הספר. תשומלת לב תנתן לשימוש כלים סטנדרטים בהערכות נוירופסיכולוגיות הילדים ולבסיס המוחי של תפקודים קוגניטיביים בילדים ובמתבגרים.

 

מהלך השיעורים: השיעורים יערבו הרצאה פרונטלית, וילוו במצגות, סרטוני המחשה, והדגמות. תאורי מקרה ישולבו במקומות רלוונטיים.

 

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: רשימת נושאים / תוכנית הלימודים בקורסרשימה מפורטת של נושאי ההרצאות בסדר כרונולוגי (רשימה או טבלה כדוגמת המצ"ב)

 

מס' השיעור

נושא השיעור

קריאת חובה

 קריאת רשות

1

מודל אינגרטיבי לאבחונים נוירופסיכולוגים

 

Miller (2015)

מילר (2013), פרק 5

מילר (2013), פרק 2

2

שיטות הערכה בגילאי תרום-בית הספר היסודי: הערכה נורוקגניטיבית מבוססת משחק בפעוטות-עד-ילדים

Dykeman (2008)

 

3

 מדדים לערכת פעילות מוחית סנסורית ומוטריות בילדים ובמבוגרים: איתור ליקויים בהפרעות נוירו-פסיכיאטריות

Coch et al., (2005)

Reitan and Wolfson (2003)

Albrecht et al., (2005)

4

תהליכים קוגניטיביים: תפיסה ויזואלית מרחבית וזכרון עבודה במהלת ההתפחות

 

Scherf et al. (2006)

5

תהליכים קוגניטיביים: זיכרון ולמידה

 

Majerus et al. (2010)

6

תהליכים קוגניטיביים: תפקודים ניהוליים –מנגנונים מוחיים בילדות מוקדמת ובמהלך ההתפתחות הקוגניטיבית

Anderson & Reidy (2012)

Shanmugan & Satterthwait  (2016)

מילר, פרק 13

7

קשב וזיכרון עבודה: מנגנונים מוחיים מרכזיים בקליפת המוח לשליטה בהתנהגות ובזכרון

Crone et al. (2006)

 

8

מאיצי למידה ומעכבים: מהירות, שטף ויעילות

 

מילר, פרק 15

9

ידע נרכש: ידע תרבות, יכולות מילוליות

 

Hale & Fiorello (2004), chapter 7

10

ידע נרכש: השגים אקדמיים

 

מילר, פרק 17

Hale & Fiorello (2004), chapters 6,7

11

התערבות בקשיים בתפקודים ניהוליים: התערבות התנהגותית לטיפול בילדים על ספקטרום האוטיזם

Baltruschat et al., (2011)

 

McClosky et al., (2014)

12

בניית התערבות בקשיים בזכרון עבודה

 

Dehn (2014)

13

שתוף פעולה בין בית לבית ספר בתכנון התערבות

 

Coutts et al., (2014)

14

הבסיס הנוירופסיכולוגי של רגש והתנהגות: אינטראקציות בין רשתות מוחיות בקליפת המוח הפרה-פרונטלית ובמערכת הלימבית

Berridge KC, Kringelbach (2013)

Hale & Fiorello (2004) chapters4,, 8

 

ג. דרישות קדם:

אין

 

ד. חובות / דרישות / מטלות:

בקורס זה יש חובת נוכחות בכל השיעורים, שתיבדק מדי שיעור. תלמיד שייעדר מעל ל- 85% ממשך הקורס ללא סיבה מוצדקת לא יורשה לגשת לבחינה המסכמת או להגיש עבודה, ולא יקבל ציון בקורס.

 

ה. מרכיבי הציון הסופי:

60% - מבחן:  המבחן מורכב מ- 70% חומר שנלמד בכיתה, 30% קריאת חובה,

 40% -  עבודת אמצע

10% ציון בונוס (10 נקודות) – קריאת רשות, הצגת המאמר בפני הכיתה + הגשת סיכום בסוף הסמסטר (ע"פ תיאום מראש בתחילת הסמסטר

ו. ביבליוגרפיה:

Albrecht, B.‪, Banaschewski, T.‪, Brandeis, D.‪, Heinrich, H.‪, & Rothenberger, A. (2005). Response inhibition deficits in externalizing child psychiatric disorders: An ERP-study with the Stop-taskBehavioral & Brain Functions, 1, 22–14. https://doi.org/10.1186/1744-9081-1-22

Anderson, P.‪ J.‪, & Reidy, N.‪ (2012)‪.‪ Assessing Executive Function in Preschoolers.‪ Neuropsychology Review, 22(4)‪, 345.‪ https://doi.‪org/10.‪1007/s11065-012-9220-3

Baltruschat, L.‪, Hasselhorn, M.‪, Tarbox, J.‪, Dixon, D.‪ R.‪, Najdowski, A.‪ C.‪, Mullins, R.‪ D.‪, & Gould, E.‪ R.‪ (2011). Addressing working memory in children with autism through behavioral intervention. Research in Autism Spectrum Disorders. 5(1)‪, 267–276.‪ https://doi.‪org/10.‪1016/j.‪rasd.‪2010.‪04.‪008

Berridge, K.C, & Kringelbach, M.L. (2013). Neuroscience of affect: brain mechanisms of pleasure and displeasure. Current Opinion in Neurobiology, 23(3): 294-303,

Coch, D., Skendzel, W., & Neville, H.J. (2005). Auditory and visual refractory period effects in children and adults: An ERP study. Clinical Neurophysiology, 116(9), 2184-2203.

Coutts, M. J., Sheridan, S. M., Sjuts, T. M., & Smith, T. E. (2014). Home-School collaboration for intervention planning. In J. T., Mascolo, D. P., Flanagan, & V. C. Alfonso. (Eds.). Essentials of planning, selecting, and tailoring interventions for unique learners (pp. 92-119). Hoboken, NJ.: John Wiley & Sons. (לא קיים בספריית בר-אילן)

Crone, E.A, Wendelken, C., Donohue, S., van Leijenhorst, L., & Bunge, S.A. (2006). Neurocognitive development of the ability to manipulate information in working memory. Proceedings of the National Academy of Sciences, 103 (24), 9315-9320; DOI: 10.1073/pnas.0510088103

Dehn, M. J. (2014). Interventions for students with memory difficulties. In J. T., Mascolo, D. P., Flanagan, & V. C. Alfonso. (Eds.). Essentials of planning, selecting, and tailoring interventions for unique learners (pp. 357-386). Hoboken, NJ.: John Wiley & Sons. ספר אלקטרוני

Dykeman, B.F. Play-Based Neuropsychological Assessment of ToddlersJournal of Instructional Psychology, 35(4),405-408.

Hale, J. B., & Fiorello, C. A. (2004). School neuropsychology: A practitioner’s handbook. Guilford Press. New York. CH. 2, 4, 5-8 ((לא קיים בספריות בר-אילן

Majerus, S.‪‪, D’Argembeau, A.‪‪, Perez, T.‪ M.‪‪, Belayachi, S.‪‪, Van Der Linden, M.‪‪, Collette, F.‪‪, Salmon, E.‪‪, Maquet, P.‪‪, Seurinck, R.‪‪, & Fias, W.‪ (2010). The Commonality of Neural Networks for Verbal and Visual Short-term MemoryJournal of Cognitive Neuroscience, 22(11)‪, 2570–2593.‪ https://doi.‪org/10.‪1162/jocn.‪2009.‪21378

McClosky, G., Gilmartin, C., & Vitanza, B. S. (2014). Interventions for students with executive skills and executive functions difficulties. In J. T., Mascolo, D. P., Flanagan, & V. C. Alfonso. (Eds.). Essentials of planning, selecting, and tailoring interventions for unique learners (pp. 314-356). Hoboken, NJ.: John Wiley & Sons. (לא קיים בספריית בר-אילן)

Miller, D.‪ C.‪ (2015)‪.‪ Integration of the WJ IV, WISC-V, WISC-V Integrated, and WIAT-III into a School Neuropsychological Assessment Model.‪ School Psychology Forum, 9(3)‪, 251–268.‪

Reitan, R.‪ M.‪, & Wolfson, D.‪ (2003)‪.‪ The significance of sensory–motor functions as indicators of brain dysfunction in children.‪ Archives of Clinical Neuropsychology, 18(1)‪, 11–18.‪ https://doi.‪org/10.‪1016/S0887-6177(01)‪00177-9

Scherf, K.‪ S.‪, Sweeney, J.‪ A.‪, & Luna, B.‪ (2006)‪.‪ Brain Basis of Developmental Change in Visuospatial Working Memory.‪ Journal of Cognitive Neuroscience, 18(7)‪, 1045–1058.‪ https://doi.‪org/10.‪1162/jocn.‪2006.‪18.‪7.‪1045

Shanmugan, S.‪, & Satterthwaite, T.‪ D.‪ (2016)‪.‪ Neural markers of the development of executive function: relevance for education.‪ Current Opinion in Behavioral Sciences, 10, 7–13.‪ https://doi.‪org/10.‪1016/j.‪cobeha.‪2016.‪04.‪007

 

 

     ספרי הלימוד (textbooks) וספרי עזר נוספים:

Hale, J. B., & Fiorello, C. A. (2004). School neuropsychology: A practitioner’s handbook. Guilford Press. CH. 2, 4, 5-8

Miller, D. C. (2019). Essentials of school neuropsychological assessment 3rd ed., John Wiley