רזניק יוליה 77-402-01 הוראה מתקנת בקריאה

 

הוראה מתקנת בקריאה / 77-402

יוליה רזניק

תשע"ד, סמסטר א', 2 ש"ס

 

  • מטרות הקורס:
  • הצגת מודלים בהתפתחות תקינה ולא תקינה של קריאה
  • הכרת תוכניות לימודים בקריאה
  • הכרת כלים לאיתור ולמיפוי קשיי קריאה מגוונים
  • עריכת היכרות עם שיטות להוראת קריאה בח"מ ועם עקרונות ההוראה המתקנת בקריאה

 

מהלך השיעורים

הרצאות, דיונים והתנסות בניתוחם תוצרי קריאה שונים.

 

  • תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים

מס' השיעור

נושא השיעור

קריאה לשיעור

(פריטי חובה מסומנים בכוכבית)

1

מפגש מגמה

 

2-3

- תזכורת: מודלים לקריאה

- תהליך רכישת הקריאה בעברית

*בר-און (2011)

*ווהל וארצי (2002)

4

תכניות לימודים בקריאה

   - תשתית לקראת קריאה וכתיבה

   - קריאה בגילאי בית הספר

*תשתית לקראת קריאה וכתיבה

*חינוך לשוני

5-6

קשיים ברכישת קריאה על היבטיה השונים

 

7-8

- כלים לאיתור ולמיפוי של קשיי קריאה

- ניתוח מקרים

מבחן שתיל (2002)

מבדק קריאה וכתיבה בכיתות א' (2005)

אבחון קריאה וכתיבה לכיתות א'-ט' של טוב-לי (2000)

מעק"ב (2003)

9

שיטות להוראת קריאה בח"מ

*כלב ואבני (2002)

*עיון בחוברות ובמדריכים הבאים:

"יש לי סוד – אני קורא"

"כוח לקרוא"

"בצעדים שלי"

10-11

- הוראה מתקנת בקריאה

- ניתוח מקרים

*טלמור (2003)

משולם (2003)

נשר (2002)

שיף, הר-צבי ולוי-שמעון (2006)

12

סיכום

 

 

  • חובות הקורס

דרישות

  • קריאה ביבליוגרפית שוטפת
  • נוכחות והשתתפות פעילה בשיעורים
  • מבחן בסוף הסמסטר (100%)

 

  • ביבליוגרפיה

בן-סימון, ע., שני, מ. וכהן, י. (2005). מבדק קריאה וכתיבה בכיתות א'. ירושלים: משרד החינוך, התרבות והספורט. (אין בבר אילן)

בר-און, ע. (2011). מודל התפתחותי ברכישת הקריאה בעברית. ד"ש, 30, 1-25. (002360107)

ווהל, א. וארצי, ב. (עורכים) (2002). קריאה – תיאוריה ומעשה: לומדים ומלמדים אוריינות. יחידה 7: אבני היסוד של הקריאה תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (עמ' 177-253). (יש שני סעיפים: עמ' 177-183 –; עמ' 196-214 –7, הספר עצמו נמצא בחינוך 418.4  אונ,

חינוך לשוני: עברית – שפה, ספרות ותרבות.

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Tochniyot_Limudim/Chinuch_Leshoni/

טוב-לי, א. (2000). אבחון קריאה וכתיבה לכיתות א'-ט'. קרית ביאליק: אח. (000459317) (מכון פדגוגי E372.48 טוב)

טלמור, מ. (2003). הוראה מתקנת: הלכה למעשה. תל אביב: תלפיות. (001126302) (חינוך E372.43 טלמ)

כלב, ע. ואבני, א. (2002). תיאורי מקרה – לימוד קריאה תוך ביסוס על שיטת המסורה. בתוך ו. סובלמן-רוזנטל ופ. קליין (עורכות), חלון של הזדמנויות: לקידום תינוקות וילדים עם תסמונת דאון (עמ' 214-228). אבן יהודה: רכס. (2383765)

משולם, צ. (2003). ארגז הכלים שלי. יהוד: מכון מילי. (000512283) (מכון פדגוגי E372.41 משל.)

נשר, כ. (2002). כלים להצלחה. תל אביב: המרכז לטכנולוגיה מתקדמת. (אין בבר אילן)

שיף, ר., הר-צבי, ש. ולוי-שמעון, ש. (2006). שפה במחשבה תחילה. חולון: רכגולד. (שלושה כרכים: צלילים, תבניות, מילים). (000599355) (מכון פדגוגי E372.6 שיף)

שני, מ., לחמן, ד., שלם, צ., בהט, א. וזייגר, ט. (2003). מעק"ב – מיפוי עדכני של קריאה וכתיבה על פי נורמות ארציות. תל אביב: מכון מופת. (אין בבר אילן)

שתיל, א. (2002). מבחן שתיל לאיתור מוקדם של ליקויים ספציפיים וקשיי שפה כלליים ברכישת הקריאה והאיות. קרית ביאליק: אח. (אצל הספרניות)

תשתית לקראת קריאה וכתיבה: תכנית לימודים לגן הילדים בחינוך הממלכתי והממלכתי-דתי (תשס"ח). ירושלים: משרד החינוך. המזכירות הפדגוגית.

http://cms.education.gov.il/EducationCMS/Units/Tochniyot_Limudim/KdamYe…

 

מומלץ מאוד לעיין בחוברות ובמדריכים למורה של השיטות הבאות:

  • "יש לי סוד – אני קורא" (מט"ח) - אין בבר אילן
  • "כוח לקרוא" (דגנית שניר) – אין בבר אילן
  • "בצעדים שלי" (חנה לוינזון ונוהא עקלין חמאד) אין בבר אילן