פרופ' באומינגר-צביאלי נירית 77-8301-01 התפתחות רגשית –חברתית

     

ב"ה                                                                                אוניברסיטת בר-אילן

בית הספר לחינוך

תאריך עדכון:  מרץ 2021

קורס: התפתחות רגשית –חברתית: תיאוריה ויישום בהתפתחות תקינה ובלתי תקינה

77-8301-01

פרופ נירית באומינגר-צביאלי

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים:     תשפא            סמסטר:   ב                          היקף שעות:  1

 

א. מטרות הקורס:

מטרות ויעדים: הבנת תהליכים מרכזיים בהתפתחות חברתית של ילדים עם התפתחות תקינה תשמש כמודל להבנת תהליכים אלה אצל ילדים עם צרכים מיוחדים

 

ב. תכני הקורס:

  • הגדרת מיומנויות חברתיות
  • הערכת מיומנויות חברתיות
  • מודלים לעיבוד מידע חברתי
  • התפתחות אינטראקציה חברתית וקשרי ידידות בהתפתחות התקינה ובהתפתחות שאינה תקינה
  • התערבויות לקידום כישורים חברתיים

 

מהלך השיעורים:

הוראה בזום, דיונים פתוחים, שימוש במצגות

   

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

מס' שיעור

נושא

1 7.3.21

מבוא למיומנות חברתית אצל ילדים

 

2 14.3.21

קוגניציה חברתית ומודלים לעיבוד מידע חברתי

3. 21.3.21

דרכי הערכה של מיומנות חברתית

22.3-4.4

פסח

4

11.4.21

קשיים במיומנויות חברתיות

 

5

18.4.21

התפתחות של אינטראקציה חברתית בקרב ילדים עם התפתחות תקינה

 

6

25.4.21

התפתחות של אינטראקציה חברתית בקרב ילדים עם התפתחות בלתי תקינה

7

2.5.21

התפתחות של קשרי ידידות בקרב ילדים עם התפתחות תקינה

 

8

9.5.21

קשרי ידידות בקרב ילדים עם התפתחות בלתי תקינה

 

16-18.5

שבועות

9

23.5.21

קשרי ידידות בקרב ילדים עם התפתחות לא תקינה: המשך

 

10

30.5.21

התפתחות המשחק בקרב ילדים עם התפתחות תקינה

 

11

6.6.21

משחק בילדים עם לקויות

13.6.21

התערבות ילדים עם לקויות

13

20.6.21

התערבות בלקויות המשך וסיכום הקורס

27.6.21

צום יז בתמוז אין לימודים

 

חובות התלמיד:

    • הגשת מאמר באותה מתכונת של סמסטר א' (25%)
    • השתתפות בשעורים
    • קריאת חובה
    • מבחן מסכם (75%)

לימודים נעימים!

 

רשימה בבליוגרפית:

קריאת חובה

 

באומינגר, נ' (תשנ"ט). אפיונים מרכזיים של קשרי ידידות אצל ילדים עם התפתחות תקינה וילדים עם לקויות. פסיכולוגיה, ז(3), 93-103                                                      

          

Hay, D.F., Payne, A., Chadwick, A. (2004). Peer relations in childhood. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 45, 84-108.   

Parker, J., Rubin, K, H., Erath, S. A., Wojslawowicz, J. C., & Buskirk, A. A. (2006). Peer relationships, child development, and adjustment: A developmental psychopathology perspective. In D., Cicchetti, & D. J. Cohen (Eds). Developmental psychopathology (2nd Ed.) (vol. I: Theory and methods) (pp. 419-493). Hoboken, NJ: John Wiley & Sons

 

קריאה לפי בחירה

Difficulties in Social skill 11.4

Andrade, F.B., Waschbusch, D.A., Doucet, A.,King, S.,MacKinnon, M., McGrath, P.J., & Sherry H. (2012). Social information processing of positive and negative hypothetical events in children with ADHD and conduct problems and controls. Journal of Attention Disorders, 16(6), 491-504.

 Van Nieuwenhuijzen, M. & Vriens, A.  (2012). Social Cognitive skills and social information processing in children with mild to borderline intellectual disabilities (social). Research in Developmental Disabilities, 33(2), 426–434.

Flood, A, Hare, D., & Wallis, P. (2011).An investigation into social information processing in young people with Asperger syndrome. Autism, 15(5), 601-624.

Bauminger-Zviely, N., Mor, A. Brill, A., Schorr-Edelsztein, H., Tzuriel, D, Tubul, G., & Al-Yagon, M. (2019). Social Information Processing among children with ASD, SLD, and Typical Development: The mediational role of language capacities. Journal of Special Education, 53(3), 153-165. h

 

 

Social interaction and peer status in atypical children 25.4

      Children with autism

Lord, C., & Magill-Evans, J. (1995). Peer interactions of autistic children and  adolescents. Development and Psychopathology, 7(4), 611-626.

Bauminger, N., Shulman, C., & Agam, G. (2003). Peer interaction and loneliness in high functioning children with autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 33(5), 489-507.

Berenguer, C., Miranda, A., Colomer, C., Baixauli, I., & Roselló, B. (2018). Contribution of theory of mind, executive functioning, and pragmatics to socialization behaviors of children with high-functioning autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 48(2), 430–441.

 

      Children with Mental retardation

Hauck, M., Fein, D., Waterhouse, L., & Feinstein, L. (1995). Social initiations by autistic children to adults and other children. Journal of Autism and Developmental Disorders, 25(6), 579-595.

 

Friendship 9 /5/21

Learning Disabilities/Mental Retardation

Siperstein, G. N., Leffert, J. S., & Wenz-Gross. (1998). The quality of friendships  between children with and without learning disabilities. American Journal of Mental Retardation, 102(2), 111-125.

Zetlin, A.G., & Murtaugh. (1988). Friendship patterns of mildly learning handicapped and non--handicapped high-school students. American Journal of Mental  Deficiency, 92, 447-454 

      Children with ASD

Bauminger, N., Solomon, M., Aviezer, A., Heung, K., Gazit., L., Brown, J., & Rogers, S. (2008). Children with autism and their friends: a multidimensional study of friendship in high-functioning autism spectrum disorder. Journal of Abnormal Child Psychology, 36(2), 135-150.

Bauminger-Zviely, N. & Agam-Ben Artzi, G. (2014). Young friendship in HFASD and typical development: Friend versus non-friend comparison. Journal of Autism and Developmental Disorders, 44(7), 1733-1748

Dean, M.,  Kasari, C., Shih, W., Frankel, F., et al… (2014). The peer relationships of girls with ASD at school: comparison to boys and girls with and without ASD. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 55(11), 1218–1225.

 

Children with ADHD

Cardoos, S.L & Hinshaw, S.P. (2011). Friendship as Protection from Peer Victimization for Girls with and without ADHD. Journal of Abnormal Child Psychology, 39(7), 1035–1045.

Lee, Y., Mikami, A.Y., & Owens, J.S.  (2021). Children’s ADHD Symptoms and Friendship Patterns across a School. Research on Child and Adolescent Psychopathology, https://doi.‪org/10.‪1007/s10802-021-00771-7. 

 

Play 30/5

Hill, P., McCune-Nicolich, L. (1981). Pretend Play and patterns of cognition in Down’s Syndrome children. Child Development, 52(2), 611-617.

Manning, M., Wainwright, L. D. (2010). The Role of High Level Play as a Predictor Social Functioning in Autism. Journal of Autism and Developmental Disorders, 40(5), 523–533

 

 

Social Intervention 13/6/20

Children with Autism/mental Retardation

*Howells, et el. (2020). Can Participation in a Community Organized Football Program Improve Social, Behavioural Functioning and Communication in Children with Autism Spectrum Disorder? A Pilot Study. Journal of Autism and Developmental Disorders, 50(10), 3714–3727.

Bauminger, N. (2002). The facilitation of social-emotional understanding and social interaction in high functioning children with autism: Intervention outcomes. Journal of Autism and Developmental Disorders, 32(4), 283-298.

Wolfberg, P., DeWitt, M., Young,S.G.,  & Nguyen, T. (2015). Integrated Play Groups: Promoting Symbolic Play and Social Engagement with Typical Peers in Children with ASD Across Settings. Journal of Autism and Developmental Disorders, 45(3), 830-845.

Barber, A. B., Saffo, R. W., Gilpin, A. T., Craft, L. D., & Goldstein, H. (2016). Peers as clinicians: Examining the impact of Stay Play Talk on social communication in young preschoolers with autism. Journal of Communication Disorders, 59, 1-15.

*Olsson, N., Flygare, O., Coco, C., Görling, A., Råde, A., Chen, Q., Bölte, S. (2017). Social Skills Training for Children and Adolescents With Autism Spectrum Disorder: A Randomized Controlled Trial. Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, 56(7), 585-592.

*Wolstencroft, J., Robinson, L., Srinivasan, R., Kerry, E., Mandy, W., & Skuse, D. (2018). A systematic review of group social skills interventions, and meta-analysis of outcomes, for children with high functioning ASD. Journal of Autism and Developmental Disorders, 48(7)‪, 2293–2307

 

Children with Disabilities

Vaughn, S. et al (2003). Social skills interventions for young children with    disabilities. Remedial and Special Education, 24, 2-15.

Kam, C.M., Greenberg, M. T., Kusche, C. (2004). Sustained Effects of the PATHS Curriculum on the Social and psychological Adjustment of children in special education. Journal of Emotional and Behavioral Disorders, 12(2), 66-78.