ד"ר בנטל ישראלי איילת 77-904-01 מבוא למחקר איכותי - תואר שני

שם ומספר הקורס: מבוא למחקר איכותי

תואר שני

77-904

ד"ר איילת בנטל ישראלי

. ayelet.ayeletbental@gmail.com

 

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים: תשע"ו                     סמסטר:  א' / ב'                    היקף שעות:  2

 

א. מטרות הקורס

מטרת על

מטרת הקורס היא להכיר לסטודנטים את המחקר האיכותי: הפרדיגמה האיכותית, השורשים ההיסטוריים של המחקר האיכותי, המושגים, השיטות והטכניקות, הסוגיות, ובעיקר שימושם  ברמה מתקדמת במחקר חינוכי.

 

מטרות הקורס:

מטרות ספציפיות

  1. לבדוק את ההנחות ואת הפילוסופיה שעומדות מאחורי הפרדיגמה האיכותית.              
  2. ללמוד סוגיות של מחקר איכותי, התייחסות למחקר נרטיבי וחקר מקרה.
  3. ללמוד שיטות שונות לניתוח נתונים איכותיים, בניית תיאוריה ותיאוריה המעוגנת בשדה.
  4. לקרוא ולבקר דוגמאות של מחקר איכותי.
  5. לפתח ידע ומיומנויות  בתכנון, ביצוע וניתוח של ראיונות עומק.

 

ב. תוכן הקורס:

הכירות הסטודנטים עם המחקר האיכותי לעומקו, כולל הרציונל וגישות שוות המלוות אותו לאורך השנים. נתמקד ביישום הנלמד, שלב אחר שלב, עד לכתיבת הצעה לעבודה מסכמת בשיטת המחקר האיכותי.  

 

מהלך השיעורים:

הרצאות: פרונטליות ומקוונות, תרגילים מקוונים: תרגיל ניתוח מאמר ועוד', הוראת עמיתים.

 

ג. חובות הקורס:

1.  קריאת כל החומר הנדרש לשיעור.

 

2.  נוכחות והשתתפות במפגשים הכיתתיים: יערכו שישה-שבעה מפגשים מקוונים. במפגשים הפרונטליים תערך בדיקת נוכחות.

* הערה חשובה: על הסטודנטים להתעדכן בהודעות ובפורום של האתר במודל.

 

3.  מטלת אמצע: תרגיל ניתוח כלי מתודולוגי במאמר: בקבוצה של 4 סטודנטים:

א. לכל קבוצה ינתן שם מאמר שבו שיטת המחקר הינה איכותנית. חובה לנתח את המאמר שניתן לקבוצה על ידי המרצה (אלא אם ניתן אישור מהמרצה, למאמר אחר מהשנים 2010 והלאה).

ב. הקבוצה מוסיפה ניתוח של המאמר (כעמוד-שניים) – על פי ההנחיות שנלמד ונדגים בקורס.

ג. חברי הקבוצה מציגים את המאמר זה לזה במפגש כיתתי (שיטת ג'יקסו) ומעלים תרגיל לסטודנטים/הפעלת חשיבה, בה ידונו במפגש, בהקשר לשיטת המחקר במאמר שניתחו. השאלה לדיון תוגש למרצה מודפסת, בתאריך ההצגה של המאמר.

ד. כל קבוצה מגישה את ניתוח המאמר למרצה (באתר)

* הערה: יש להיות מוכנים עם ניתוח המאמר הקבוצתי עד למפגש מספר שבע.

 

4. הגשה בזוגות של שלבים ראשוניים בבניית עבודת החקר האיכותית: עד מפגש מספר עשר. ההגשה כוללת: ניסוח נושא, שאלה ומטרה, שאלות לראיון ורשימת שדה של ראיון אחד.

 

5. הגשת עבודת סיכום קורס בזוגות

כתיבת הצעה/שלד לעבודת חקר איכותנית (אין זו הצעה לתיזה או סמינריון מלא, כל המרחיב לפרקים שלא התבקשו, אין זה משובח): הגשה עד חודש מתאריך סיום הסמסטר. הגשה באיחור תיגרע 5 נק' מהציון הסופי.

 

ההצעה תכלול עמוד שער הכולל נושא, מספר קורס, שמות המגישים ות.ז., עמוד תוכן עניינים ואחריו:

א. מבוא: עמוד סיכום על הגישה הנטוראליסטית במחקר מדעי, תוך התייחסות למקומו של החוקר בה. יש להתבסס על מקורות במהלך הסיכום. (עמוד).

ב. ניסוח נושא, שאלה ומטרת מחקר איכותי.

ג. כתיבת בסיס אפשרי לפרק השיטה: הכולל נבדקים, כלים (כולל מהו ראיון חצי מובנה ושאלות הראיון), הליך (כולל התייחסותלמהימנות, תוקף ואתיקה). (עמוד)

ד. ממצאים: ניתוח תוכן: הצעה לתימה (לסטודנט)+שתי קטיגוריות לכל תימה, שאפשריות לפי הפרוטוקולים שנאספו. הדגמת כל תימה בציטוטים של המרואיינים: כל ההיגדים הקשורים לתימה (חצי עמוד) והצגת סיכום אמפירי (אחוזים) וויזואלי של ניתוח התוכן.

ה. בסיס לדיון: הצגת התימה לדוגמא: כל תימה תוצג ותוסבר בנפרד בשילוב עם קישור לנתונים מתוך מקור ביבליוגרפי מדעי רלוונטי+הסבר משמעות אפשרית שהחוקרים נותנים לתימה זו. כאן נשלב דעה אישית, קרי: הרפלקציה. (עמוד)

ו. רשימה ביבליוגרפית: הרשימה הבבליוגרפית של ההצעה למחקר תכלול 3 מקורות (בזוגות: שישה מקורות): מתוכם לפחות מאמר אחד באנגלית, עליהם יתבסס המחקר המוצע. הבבליוגרפיה תכתב על פי כללי הכתיבה המדעית המקובלים ותוגש מוארת.

ו. נספחים:

 הגשת רשימות השדה:

כתיבת/תמלול של פרוטוקול מלא באורך של שעה: כלומר, על כל סטודנט לצאת לשטח ולאסוף נתונים באמצעות כלי מחקר איכותי (ראיון ו/או תצפית).

סך הכל תכלול העבודה למי שמגיש בזוגות:" שתי רשימות שדה, המבוססות על שני ראיונות באורך של שעה כל אחד: סך הכל שעתיים של תמלול בזוגות.

  • באם הראיון של סטודנט התקצר וערך כחצי שעה בלבד, יבצע אותו סטודנט ראיון נוסף של חצי שעה וכך ישלים את חצי השעה שחסרה לו על מנת לעמוד בדרישות.

*

  • "מירקור" הפרוטוקולים-ברשימות השדה המוגשות כנספח, יש לצבוע כל תימה בפרוטוקול בצבע שונה. (הפרוטוקולים המלאים, הממורקרים, יוגשו רק בשלב זה, בסוף ההצעה, כנספחים).

 

אין לעבור/להרחיב מעבר למספר הנושאים והעמודים המצויין מעלה. יורדו נקודות על הוספת פרקים/נתונים להם לא נתבקשו הסטודנטים.

 

 

חובות / דרישות / מטלות: .

1. השתתפות פעילה בשעורים וקריאת מאמרים באופן שוטף.

2. הגשת תרגילים במהלך הסמסטר: התרגילים הנם הכנה הדרגתית לקראת כתיבת העבודה המסכמת.

3. עבודה מסכמת.

מרכיבי הציון הסופי:

  • עבודה מסכמת 100%
  • שימו לב: התרגילים במהלך הסמסטר מהווים תנאי לסיום הקורס: בלעדיהם הציון הנו ט.נ. (כולל מטלות הפורום במפגשים המקוונים).

 

ד. ביבליוגרפיה:

 

אלאור, ת' (1992). תינוקות שנשבו: תפיסת החילוניות בקהילה החרדית. מגמות, לד(1), 104-121. (ניתוח מסמכים+תצפית) (391937)

אלפרט, ב., בכר, ש., היוש ט., מירו-יפה, א. ופאול-בנימין, א. (2010). שיתופיות בהערכה של תהליכים חינוכיים: דגמים ומקרים בין היררכיה לשוויוניות. עיונים בחינוך, 2-1, 194-162. (001197470)

בנטל ישראלי, א. ושגיא, ש. (2010). חוויות חיים התורמות להתפתחות תחושת קוהרנטיות. עיונים בחינוך, 2-1, 241-215. (001192185)

גרוס, ז' (1995). יהדות ובני קיבוץ: קשר אפשרי. תל אביב: רמות. (000272736) (חינוךE307.776  גרו)

דיין, י' (2002). המתודולוגיה של מחקר איכותני. בתוך א' שי וי' בר שלום (עורכים), המחקר האיכותני בחקר חינוך (עמ' 96-79). ירושלים: המכללה ע"ש דוד ילין. (517272)

היימן, ר' (2004). מורה-חוקר: שני כובעים לאחד או שני כובעים שהם אחד? מחקר, הוראה והתפתחות מקצועית במחקר פעולה. דפים, 37, 96-119.  (מחקר פעולה) (592532)

זקס, א' ופלד, ע' (2005). גבורות עצובות: תפיסתן העצמית של נשים החיות עם בן זוג המכור לאלכוהול. חברה ורווחה, כ"ה(2), 223-248. (1105475) (ראיון)

טוקאיר, ל' (2002). חיפוש משמעות: זכרונות ילדות של ניצולי גטו טריזנשטאט. מחקר נרטיבי. עבודת מחקר לתואר שני. רמת-גן: אוניברסיטת בר-אילן, בית-הספר לחינוך. (545980) (D474 טוק) (פרק השיטה- נראטיב)

להב, ע' ולמיש, ד' (2003). רומנטי, רגיש ובעל חוש הומור? דימויי גברים בפרסומת הישראלית. מגמות, מ"ב(4), 671-691. (ניתוח תוכן) (000592517)

לוי-פלדמן, א' וליברמן, צ' (2004). הראיון ככלי הערכה ומיון במכללה להכשרת מורים. דפים, 37,   41-64.  (592537)

ליבליך, ע' (1991). הכניסה לבגרות במהלך השירות הסדיר בצה"ל. בתוך ב' קלמן (עורך), עיון ויישום בפסיכולוגיה (עמ' 281-271). ירושלים: מאגנס. (ראיון) (000391898)

ליבליך, ע', זילבר, ת' ותובל-משיח, ר' (1995). מחפשים ומוצאים: הכללה והבחנה בסיפורי חיים. פסיכולוגיה, ה (1), 84-95. (נרטיב) (000397862)

ליטבק-הירש, ט' ובר-און, ד' (2007). לבנות את החיים מחדש: מחקר מעקב על העברה בין-דורית של טראומת השואה. מגמות, מ"ה, 271-243. (1146488)

סוקר, ז' (1993). משחק ולמידה: מה באמת רוצים ילדים ללמוד באמצעות המשחק? מגמות, ל"ד(4), 497-520. (תצפית). (000430819)

פסטה-שוברט, ע' (2005). אני יוצאת וכאילו ממששת את העולם, רואה את הדברים ברור יותר: נשים, השכלה גבוהה והחברה הבדואית בנגב. מגמות, מג(4), 659-681. (ראיון) (1116290)

צלרמאיר, מ' (1994). הוראת כתיבה כתהליך, האם הדבר אפשרי? חקר מקרה. עיונים בחינוך, 59-60, 299-321. (חקר מקרה) (1124019)

רובין, נ' ופאר, ד' (1999). טקסי פרישה מצה"ל – טקסים רשמיים וטקסים פרטיים. מגמות, מ(1), 103-130. (ראיונות) (000595386)

רפופורט, ת' (1999). ההבניה הפדגוגית של אישה מסורתית בעידן המודרניות: מחקר אתנוגרפי של "שיעור קדושה". מגמות, לט(4), 492-516. (חקר מקרה) (001072137)

שבתאי, מ' (2001). לחיות עם זהות מאוימת: חוויות החיים עם שוני בצבע עור בקרב צעירים ומתבגרים יוצאי אתיופיה בישראל. מגמות, מא(2-1), 112-97. (000567385)

שוקד, מ' (1991). יורדים בניו-יורק: אתניות ישראלית. מגמות, לג(2), 163-145.  (תצפית) (391903)

 

Casey, K. (1995). The new narrative research in education. Review of Research in Education, 1, 211-253. (1098841)

Coie, J. D., Kenneth, A. D., & Dodge K. A. (1988). Multiple sources of data on social behaviour and social status in the school: A cross age comparison. Child Development, 59, 819-829. (000393925)

Cortazzi, M. (1993).  Narrative analysis. London: Falmer. (000304602) (COR ​371.10072 חינוך)

Court, D. (2004). Education in troubled democracy: Voices from Israel. Curriculum Inquiry, 34 (1), 47-69. (1095654)

Court, D. (2006). Foolish dreams in a fabled land: Living co-existence in an Israeli Arab middle school. Curriculum Inquiry, 36(2), 189-208. (001116482)

Creswell, J. (1998). Qualitative inquiry and research design: Choosing among five traditions. Thousand Oaks, CA: Sage. (000361288 ) (חינוך 300.72 CRE)

Denzin, N. (1997). Interpretive ethnography: Ethnographic practices for the 21st century. Thousand Oaks, CA: Sage. (001155101) (חינוך 305.8001 DEN)

Elbaz, F. (2005). Teachers’ voices: Storytelling and possibility. Greenwich, CO: IAP. (001155111 ) (חינוך 371.1 ELB)

Fetterman, D. (1998). Ethnography: Step by step (2nd ed.). Newbury Park, CA: Sage. (135249) (306.018 FET מדעי החברה)

Glesne, C., & Peshkin, A. (1992). Becoming qualitative researchers: An introduction. New York: Longman. (000259855) (חינוך 300.18 GLE)

LeCompte, M., Preissle, J., & Tesch, R. (1993). Ethnography and qualitative design in educational research (2nd ed.). New York: Academic Press. (0356568) (370.78 LE-COM)

Lieblich, A., Tuval-Mashiach, R., & Zilber, T. (1998). Narrative research: Reading, analysis and interpretation. Thousand Oaks, CA: Sage. (000467521)  (401.41 LIE)

Lofland, J., & Lofland, L. H. (1995). Analyzing social settings (3rd ed.). Belmont, CA: Wadsworth. (000416781)  (301.018 LOF מדעי החברה)

McEwan, H., & Egan, K. (Eds.) (1995). Narrative in teaching, learning and research. New York: Teachers College Press. (000346742)  (371.3 NAR)

Miles, M., & Huberman, M. (1994). Qualitative data analysis. Thousand Oaks, CA: Sage.  (234320)  (300.72 MIL)

Miller, B. M., Yorgason, B. J., Sandberg, G. J., & White, B. M. (2003). Problems that couples bring to therapy: A view across the family life cycle. The American Journal of Family Therapy, 31, 395-407.

Polkinghorne, D. (1988). Narrative knowing and the human sciences. Albany: State University of New York Press. (אין בבר אילן)

Sabar, N. (2002). Kibbutz L.A.: A paradoxical social network. Journal of Contemporary Ethnography, 31(1), 68-94. (000592719)

Seidman, I. (1998). Interviewing as qualitative research: A guide for researchers in education and the social sciences. New York: Teachers College Press. (000328526) (חינוך – לילה 300.723 SEI )

Spradley, J. (1979). The ethnographic interview. New York: Holt, Rinehart and Winston. (169799) (Reserved SOC. under: SPR שמורים)

Spradley, J. (1980). Participant observation. New York: Holt, Rinehart and Winston. (000169794)  (306.072 SPR)

Stake, R. (1995). The art of case study research. Thousand oaks, CA: Sage. (275643) (370.78 STA מדעי החברה, פסיכולוגיה)

Weingarten, K. (1998). The small and the ordinary: The daily practice of a postmodern narrative therapy. Family Process, 37, 3-14. (1121950)

Yin, R. (1994). Case study research: Design and methods. Thousand Oaks, CA: Sage. (254716) (Reserved: POL. under YIN שמורים מדעי החברה, כלכלה )

   

  ספרי עזר נוספים:

צבר בן-יהושע, נ' (2001). מסורות וזרמים במחקר האיכותי. לוד: דביר. (497611) ( 370.72 מסו)

שקדי, א' (2003). מילים המנסות לדעת: מחקר איכותני – תאוריה ויישום. תל אביב: רמות. (568786) (שקד 001.42 שקד)

Denzin, N., & Lincoln, Y. (2005). The Sage handbook of qualitative research (3rd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (001094997) (300.72 SAG)

Patton, M. (2002). Qualitative research and evaluation methods (3rd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (000561556) (300.723 PAT פסיכולוגיה)