ד"ר וייס יצחק 77-924-01 שיטות מחקר משולבות
שם ומספר הקורס: שיטות מחקר משולבות
77-924-01
סוג הקורס: (קורס מקוון)
שנת לימודים: תשע"ו סמסטר: סמסטר ב' היקף שעות: 1 שש
אתר הקורס באינטרנט: מודול בר-אילן
א. מטרות הקורס
מטרות על
כיום לא ניתן להשתמש בשיטות מחקר כמותיות במנותק משיטות מחקר איכותניות. מטרת הקורס להציג בפני הלומדים את החידושים האחרונים בשילוב שיטות מחקר כמותיות קלאסיות עם שיטות מחקר איכותניות ואחרות, ויישומן באופן פרקטי במחקרים הנעשים במדעי החברה בכלל ובמדעי החינוך בפרט. התלמידים יתוודעו לאפשרויות מגוונות לשילוב שיטות מחקר שונות במחקריהם. במסגרת הקורס יוצגו וינותחו מאמרים עדכניים המשתמשים בשיטות מחקר משולבות.
מטרות ספציפיות
הלומדים יקבלו סקירה על האפיונים של המחקר המשולב, כיצד לבחור מערך מחקר משולב, דוגמאות למערכי מחקר משולבים, כיצד מתבצע איסוף נתונים במחקר משולב. ניתוח הנתונים במחקר משולב. כתיבה והערכה של מחקר משולב.
ב. אוכלוסיית היעד:
סטודנטים לתואר שני
ג. תוכן הקורס:
רציונל הקורס: הכרת שיטות מחקר משולבות מתוך מטרה לשלבן במחקרים ובסמינריונים לתואר שני.
מהלך השיעורים:
- ההוראה תתבצע בצורה מקוונת תוך שימוש בתרגילים ובהתנסויות בהכנת מערכי מחקר משולבים, ותוך אינטראקציה ודיונים עם התלמידים בנושא.
- נושאי הקורס:
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: (רשימה או טבלה כדוגמת המצ"ב)
|
מס' שיעורים |
נושא השיעור |
קריאה נדרשת |
|
1 |
מבוא הפילוסופיה של המדע |
ביט-מרום, ר' (2001). שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו (מהדורה ב'). תל אביב: אוניברסיטה פתוחה. |
|
2-3 |
המחקר הכמותי המחקר האיכותני
|
צבר בן-יהושע, נ' (1999). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. גבעתיים: מסדה.
בירנבוים, מ' (1993). מי מפחד מעבודת מחקר ?! תל אביב: מפעלים אוניברסיטאיים |
|
4 |
השוואה ושילוב המחקר הכמותי עם המחקר האיכותני. |
קניאל, ש' (2014). שילוב בין המחקר האיכותני והכמותי בארגז הכלים של החוקר. אורשת, 5, 257-284. (2424314)
שקדי, א' (2003). מלים המנסות לגעת: מחקר איכותני – תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות. |
|
5-6 |
הגדרה ומתן דוגמאות למחקרים משולבים. סוגי שאלות המחקר המתאימים למחקר משולב. עד שני שיעורים. רקע היסטורי להתפתחות המחקרים המשולבים. תקופות שונות. הבסיס הפילוסופי
|
Johnson, R. B., Onwuegbuzie, A. J., & Turner, L. A. (2007). Toward a definition of mixed methods research. Journal of Mixed Methods Research, 1(2), 112-133. (002369832)
Bryman, A. (2008). Why do researchers combine quantitative and qualitative research? In M. M. Bergman (Ed.), Advances in mixed methods research: Theories and applications (pp. 87-100). London: Sage. (אין בבר אילן) |
|
7-8 |
בחירה של מערך מחקר משולב: מתן עדיפות לכמותי ו/או לאיכותני. קביעת סדרי עדיפויות. סוגי מערכי מחקר משולב: מערך "מקביל". מערך "מסביר". מערך "מגלה" . מערך "מוטבע" אחד בשני. מערך טרנספורמטיבי. מערך רב שלבי. |
Creswell, J. W. (2009). Mapping the field of mixed methods research. Journal of Mixed Methods Research, 3(2), 95-108. (2418758)
Brannen, J. (2005). Mixed methods: The entry of qualitative and quantitative approaches into the research process. International Journal of Social Research Methodology, 8(3), 173-184. (2418672). |
|
7-8 |
מתן וניתוח דוגמאות לכל אחד מסוגי מערכי המחקר המשולבים. דוגמאות למערך מקביל, מערך "מסביר" מערך "מגלה", מערך טרנספורמטיבי |
Mertens, D. M. (2007). Transformative paradigm: Mixed methods and social justice. Journal of Mixed Methods Research, 1(3), 212-225. (2418743). |
|
9 |
כיצד כותבים מחקר משולב. מה הכותרת בעבודה. הגדרת מטרות כמותיות ואיכותניות. כתיבת שאלות והשערות המחקר. שאלות מחקר משולבות. |
|
|
10-11 |
איסוף נתונים לפי כל אחד מסוגי המחקר המשולב |
Bazeley, P. (2003). Computerized data analysis for mixed methods research. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research (pp. 385-422). Thousand Oaks, CA: Sage. (002419130) |
|
12-13 |
ניתוח ופירוש הממצאים באופן אינטגרטיבי |
Caracelli, V. J., & Greene, J. C. (1993). Data analysis strategies for mixed-method evaluation designs. Educational Evaluation and Policy Analysis, 15(2), 195-207. (2418641). |
|
14 |
תרגול בכתיבת מחקר משולב |
Ivankova, N. V., Creswell, J. W., & Stick, S. (2006). Using mixed methods sequential explanatory design: From theory to practice. Field Methods, 18(1), 3-20. (2418742). |
ד. חובות הקורס:
דרישות קדם:
- שיטות מחקר כמותיות
- שיטות מחקר איכותניות
חובות / דרישות / מטלות:
- כתיבת הצעת מחקר משולבת
מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי / ציון עובר):
- ציון מינימאלי 60.
ה. ביבליוגרפיה: (חובה/רשות)
Bibliography
Text Book
Creswell, J., & Plano Clark, V. (2011). Designing and conducting mixed methods research (2nd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (001208330 ) (חינוך 001.42 CRE )
Wittink, M. N. (2011). Unwritten rules of talking to doctors about depression. In J. W. Creswell & V. Plano Clark (Eds.), Designing and conducting mixed methods research (2nd ed., pp. 287-299). Thousand Oaks, CA: Sage. (2418441)
Kroman Myers, K. (2011). Exploring the dementias of organizational assimilation: Creating and validating a measure. In J. W. Creswell & V. Plano Clark (Eds.), Designing and conducting mixed methods research (2nd ed., pp. 335-353). Thousand Oaks, CA: Sage. (2418443)
Brady, B. (2011). Meeting the challenge of doing an RCT evaluation of youth mentoring in Ireland: A journey in mixed methods. In J. W. Creswell & V. Plano Clark (Eds.), Designing and conducting mixed methods research (2nd ed., pp. 355-369). Thousand Oaks, CA: Sage. (2418447)
Hodgkin, S. (2011). Telling it all: A story of women's social capital using a mixed methods approach. In J. W. Creswell & V. Plano Clark (Eds.), Designing and conducting mixed methods research (2nd ed., pp. 371-390). Thousand Oaks, CA: Sage. (2418454)
Nastasi, B. K. (2011). Mixed methods in intervention research: Theory to adaptation. In J. W. Creswell & V. Plano Clark (Eds.), Designing and conducting mixed methods research (2nd ed., pp. 391-407). Thousand Oaks, CA: Sage. (2418456)
מקורות בעברית:
ביט-מרום, ר' (2001). שיטות מחקר במדעי החברה: עקרונות המחקר וסגנונותיו (מהדורה ב'). תל אביב: אוניברסיטה פתוחה. (000559211) (חינוך 300.72 ביט)
בירנבוים, מ' (1993). מי מפחד מעבודת מחקר ?! תל אביב: מפעלים אוניברסיטאיים. (000235438) (חינוך 378.242 ביר.מי )
צבר בן-יהושע, נ' (1999). המחקר האיכותי בהוראה ובלמידה. גבעתיים: מסדה. (000119837) (חינוך 370.72 צבר)
צבר-בן יהושע, נ' (עורכת). (2001). מסורות וזרמים במחקר האיכותי. לוד: דביר. (000497611 ) (חינוך 370.72 מסו)
קניאל, ש' (2014). שילוב בין המחקר האיכותני והכמותי בארגז הכלים של החוקר. אורשת, 5, 257-284. (2424314)
שקדי, א' (2003). מלים המנסות לגעת: מחקר איכותני – תיאוריה ויישום. תל אביב: רמות. (000568786) (חינוך 001.42 שקד)
References:
Bazeley, P. (2003). Computerized data analysis for mixed methods research. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research (pp. 385-422). Thousand Oaks, CA: Sage. (2419130)
Bazeley, P. (2009). Integrating data analyses in mixed methods research. Journal of Mixed Methods Research, 3(3), 203-207. (2418753)
Bazeley, P. (2010). Computer assisted integration of mixed methods data sources and analysis. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research. Thousand Oaks, CA: Sage. (אין בבר אילן בשנה הזו)
Bergman, M. M. (Ed.). (2008). Advances in mixed methods research: Theories and applications. London: Sage. (אין בבר אילן)
Biesta, G. (2010). Pragmatism and the philosophical foundations of mixed methods research. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research. Thousand Oaks, CA: Sage. (אין בבר אילן בשנה הזו)
Brannen, J (2005). Mixed methods: The entry of qualitative and quantitative approaches into the research process. International Journal of Social Research Methodology, 8(3), 173-184. (2418672)
Brewer, J., & Hunter, A. (2006). Foundations of multimethod research: Synthesizing styles (2nd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (אין בבר אילן)
Bryman, A. (2008). Why do researchers combine quantitative and qualitative research? In M. M. Bergman (Ed.), Advances in mixed methods research: Theories and applications (pp. 87-100). London: Sage. (אין בבר אילן)
Caracelli, V. J., & Greene, J. C. (1993). Data analysis strategies for mixed-method evaluation designs. Educational Evaluation and Policy Analysis, 15(2), 195-207. (2418641)
Christ, T. W. (2009). Designing, teaching, and evaluating two complementary mixed methods research courses. Journal of Mixed Methods Research, 3(4), 292-325. (2418755)
Creswell, J. W. (2009). Mapping the field of mixed methods research. Journal of Mixed Methods Research, 3(2), 95-108. (2418758)
Creswell, J., & Plano Clark, V. (2011). Designing and conducting mixed methods research (2nd ed). Thousand Oaks, CA: Sage. (001208330 ) (חינוך 001.42 CRE)
Crotty, M. (1998). The foundations of social research: Meaning and perspective in the research process. London: Sage. (אין בבר אילן)
Denscombe, M. (2008). Communities of practice: A research paradigm for the mixed methods approach. Journal of Mixed Methods Research, 2(3), 270-283. (2418749)
Denzin, N. K. (2008). The new paradigm dialogs and qualitative inquiry. International Journal of Qualitative Studies in Education, 21, 315-325. (2418644)
Earley, M. A. (2007). Developing a syllabus for a mixed methods research course. International Journal of Social Research Methodology, 10(2), 145-162. (2418673)
Fielding, N., & Cisneros-Puebla, C. A. (2009). CAQDAS-GIS Convergence: Toward a new integrated mixed method research practice? Journal of Mixed Methods Research, 3(4), 349-370. (2418915)
Greene, J. C., & Caracelli, V. J. (2003). Making paradigmatic sense of mixed-method practice. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research (pp. 91-110). Thousand Oaks, CA: Sage. (2419127)
Howe, K. R. (1988). Against the quantitative-qualitative incompatibility thesis or dogmas die hard. Educational Researcher, 17, 10-16. (2418675)
Ivankova, N. V., Creswell, J. W., & Stick, S. (2006). Using mixed methods sequential explanatory design: From theory to practice. Field Methods, 18(1), 3-20. (2418742)
Johnson, R. B., Onwuegbuzie, A. J., & Turner, L. A. (2007). Toward a definition of mixed methods research. Journal of Mixed Methods Research, 1(2), 112-133. (002369832)
Maxwell, J., & Loomis, D. (2003). Mixed methods design: An alternative approach. In A. Tashakkori & C. Teddlie (Eds.), Handbook of mixed methods in social and behavioral research (pp. 241-272). Thousand Oaks, CA: Sage. (2419128)
Mertens, D. M. (2007). Transformative paradigm: Mixed methods and social justice. Journal of Mixed Methods Research, 1(3), 212-225. (2418743)
Morgan, D. (2007). Paradigms lost and pragmatism regained: Methodological implications of combining qualitative and quantitative methods. Journal of Mixed Methods Research, 1(1), 48-76. (2418746)
Morse, J., & Niehaus, L. (2010). Mixed method design: Principles and procedures. Walnut Creek, CA: Left Coast Press. (אין בבר אילן)
Niglas, K. G. (2004). The combined use of qualitative and quantitative methods in educational research (Doctoral dissertation, Faculty of Educational Sciences, Tallinn Pedagogical University, Tallinn, Estonia). Retrieved from file:///C:/Documents%20and%20Settings/user1/My%20Documents/Downloads/niglas_katrin2.pdf (2418918)
Niglas, K. G. (2007). Introducing the qualitative quantitative continuum: An alternative view of teaching research methods courses. In M. Murtonen, J. Rautopuro, & P. Vaisanen (Eds.), Learning and teaching of research methods at university (pp. 185-203). Turku, Finland: Finnish Educational Research Association. (אין בארץ)
Onwuegbuzie, A. J., & Johnson, R. B. (2006). The validity issue in mixed research. Research in the Schools, 13(1), 48-63. (2418917)
Rossman, G., & Wilson, B. (1985). Numbers and words: Combining quantitative and qualitative methods in a single large scale evaluation study. Evaluation Review, 9, 627-643. (2418679)
Sandelowski, M. (2000). Combining qualitative and quantitative sampling, data collection, and analysis techniques in mixed-method studies. Research in Nursing Health, 23, 246-255. (2418919)
Tashakkori, A., & Newman, I. (2010). Mixed methods: Integrating quantitative and qualitative approaches to research. In B. McGaw, E. Baker, & P. P. Peterson (Eds.), International encyclopedia of education (3rd ed.). Oxford, UK: Elsevier. (אין בבר אילן)
Tashakkori, A., & C. Teddlie (Eds.). (2003). Handbook of mixed methods in social and behavioral research. Thousand Oaks, CA: Sage. (001096026) (לימודי מידע 300.72 HAN )
Teddlie, C., & Tashakkori, A. (Eds.). (2009). The foundations of mixed methods research: Integrating quantitative and qualitative techniques in the social and behavioral sciences . Thousand Oaks, CA: Sage. (אין בבר אילן)
Teddlie, C., Tashakkori, A., & Johnson, B. (2008). Emergent techniques in the gathering and analysis of mixed methods data. In S. Hesse-Biber & P. Leavy (Eds.), Handbook of emergent methods in social research (pp. 389-413). New York: Guilford. (אין בארץ בשנה הזו. יש מ- 2010, אבל לא בבר אילן)