ד"ר כהן-מלייב מאיה 77-822-01 תהליכי ראיון – מתקדמים

                               

תהליכי ראיון – מתקדמים (77-822-01/02)

נלמד במקביל למיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי (77-322-03) 

 

סוג הקורס: סדנה               שנת לימודים: תשע"ה           סמסטר: שנתי           היקף שעות: 4 

אתר הקורס באינטרנט: במערכת ה-moodle בכתובת http://lemida.biu.ac.il/

 

מרצות:

דר' מאיה כהן-מלייב (77-822-01)

שעות קבלה: יום ב', 1100-1200

משרד: בניין 905, חדר 007

דוא"ל: Cohen-Malayev.Maya@biu.ac.il

דר' אריאלה וניאל (77-822-02)

שעות קבלה: יום ב', 900-1000

משרד: בניין 905, חדר 216

דוא"ל: Ariela.Waniel@biu.ac.il

 

א. מטרות הקורס:

מטרת הקורס היא לאפשר לסטודנטים היכרות מעמיקה עם כלי הריאיון המסייע, תוך דגש על שיטות ומיומנויות לניהול ריאיון המתאימות לעבודה בתחום הייעוץ החינוכי. בקורס נסקור תיאוריות וגישות שונות לניהול ראיון ייעוצי והובלה של תהליך ייעוצי עם אוכלוסיות שונות במערכת החינוך. הקורס יחשוף את הסטודנטים למגוון דרכי ריאיון ע"פ הקשרי התערבות שונים, הן עם ילדים והן עם צוות חינוכי והורים. הקורס יתבסס על השתתפות פעילה של הסטודנטים בתרגול החומר הנלמד וייאפשר למידה תוך התנסות ויישום כלים בסיסיים בתהליך הייעוצי.

 

ב. תוכן הקורס:

  1. תנאים בסיסיים לקיום ראיון ייעוצי
  2. שלבים בראיון הייעוצי
  3. מיומנויות הקשבה ודיבוב
  4. יצירת רפורט עם ילדים ומבוגרים 
  5. גישות לראיון הייעוצי
  6. אפיוני הראוין הייעוצי.

 

מהלך השיעורים:

השיעורים הראשונים יוקדשו להיכרות עם מבנה הראיון המסייע ועם כלים שונים העומדים לרשות המראיין, כגון האזנה, שאלת שאלות ושיקוף. בהמשך נתעמק במאפיינים ספציפיים של הראיון המסייע בהתערבות עם הורים ובמפגש עם ילדים, ואח"כ נכיר גישות שונות לקיום הראיון הייעוצי ותרומתן לתהליך המסייע. מסגרת הלמידה תתבסס על קריאה של הסטודנטים לקראת השיעור ודיון על שאלות ותובנות מתוך הקריאה. המפגשים ישלבו חשיבה תיאורטית, התנסויות חוויתיות ממוקדות ע"פ הנושאים שעל הפרק ודיון חופשי. בהמשך השנה, הסטודנטים יתנסו בראיון ייעוצי מלא בשדה ויציגו אותו בפני הכיתה. התנסות זו תשמש מסגרת ללמידה אישית וקבוצתית של תהליכים שונים בראיון הייעוצי. בסוף הקורס ייערך סיכום תיאורטי וחוויתי של הלמידה וההתנסות לאורך השנה. במסגרת העבודה המסכמת של הקורס, יערכו הסטודנטים 2 ראיונות המשך (לראיון ההתחלתי שערכו), ויגישו ניתוח של התהליך הייעוצי השלם.

 

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

רשימת תכנים ולוח זמנים – שנת הלימודים תשע"ה

סמסטר א':

תאריך

מפגש במסגרת:

רשימת תכנים וחומר קריאה

הערות:

27.10.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מבוא לקורסים – היכרות + מבנה הקורס

 

27.10.14

תהליכי ראיון מתקדמים

מבוא לקורסים – מהו ראיון ומהו ראיון מסייע

 

3.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מאפייני הראיון המסייע – אפיון היועץ ומיהם הנועצים בביה"ס

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 1 – סיוע (עמ' 11-27). תל-אביב: ספריית פועלים.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 1

3.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

הפסקמפוס (אין שיעור)

 

 

10.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מאפייני היחס המסייע – גישתו של קארל רוג'רס

רוג'רס, ק' (תשל"ו). מאפייני היחס המסייע. בתוך ה. הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות. ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית.

 

Rogers, C. D. (1995). What understanding and acceptance mean to me. Journal of Humanistic Psychology, 35, 7-22.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 2

10.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

היחס המסייע – התמודדות עם סימולציות

 

 

17.11.14

מיומנויות ייסוד  ראיון הייעוצי

שיפוטיות – התמודדות עם סימולציות

 

** במפגש זה תינתנה ההנחיות לעבודה המסכמת (מיומנויות יסוד בראיון הייעוצי)

 

 

17.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

דיון על שיפוטיות

 

 

24.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מהי אמפתיה?

כץ, ר.ל. (תשל"ו). האמפתיה – מהותה ושימושיה. בתוך ה. הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות. ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 3

24.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

אמפתיה – התמודדות עם סימולציות

 

 

1.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

סיכום ביניים: הראיון המסייע – מעבר מהתיאוריה למעשה

 

תחושות ומחשבות בעקבות חוויית הראיון (על תפקיד המראיין ועל תפקיד המרואיין)

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 4 – חוויית הראיון (כמרואיין)

1.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

סיכום ביניים: הראיון המסייע – מעבר מהתיאוריה למעשה

 

** במפגש זה תינתנה ההנחיות לעבודה המסכמת (תהליכי ראיון מתקדמים)

 

8.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

שאלות ודיבוב בראיון מסייע

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 5 – השאלה (עמ' 119-148). תל-אביב: ספריית פועלים.

בנבנשתי, ר. (1984). האזנה ודיבוב בראיון המסייע, פרק 3 – דיבוב (עמ' 51-77). ירושלים: מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל.

 

8.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

שלבים, intake ותיעוד בראיון הייעוצי

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרקים 2-4 – שלבים, גישות והתנהגות ורישום הראיון וזכירתו (עמ' 29- 118). תל-אביב: ספריית פועלים.

 

15.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

תגובות והנחיות: שיקוף תוכן ורגש, האזנה ושתיקה בראיון

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 7 – תגובות והנחיות (עמ' 181-223). תל-אביב: ספריית פועלים.

בנבנשתי, ר. (1984). האזנה ודיבוב בראיון המסייע, פרק 2 – האזנה (עמ' 27-50). ירושלים: מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל.

 

15.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

תגובות והנחיות – המשך

 

צפייה בראיון וזיהוי טכניקות שנלמדו.

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 1 – רפלקציה על קריאה

22.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

ראיונות עם ילדים – אתיקה ודרכי עבודה

 

גולדברג, י. (2003). ייעוץ וטיפול בילדים: טובת הילד, ההגנה על הילד, ההגנה על ההורים. בתוך ג. שפלר, י. אכמון, וג. ווייל (עורכים), סוגיות אתיות במקצועות הייעוץ והטיפול הנפשי (עמ' 249-277). ירושלים: מאגנס.

Van Velsor, P. (2004). Revisiting basic counseling skills with children. Journal of Counseling and Development, 82, 3; pp. 313-318.

 

22.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

ראיונות עם ילדים – המשך

 

התנסות מעשית בעבודה עם ילדים

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 2 – משחק עם ילד

29.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

הדרכת הורים – אתיקה ודרכי עבודה

 

כהן, א. (תשס"ז). התמודדויות הוריות וטיפול בהורות. בתוך א. כהן (עורכת), חווית ההורות (עמ' 389-415). ירושלים: האוניברסיטה העברית. 

כהן, א. (תשס"ז). אבחון קשיים בתפקוד ההורי ותכנון התערבויות מתאימות. בתוך א. כהן (עורכת), חווית ההורות. ירושלים: האוניברסיטה העברית.

 

29.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 1 – מציג/ה: _____________

 

5.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

הדרכת הורים – המשך

 

5.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 2 – מציג/ה: _____________

 

12.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

עבודה עם צוות – היוועצות

פרקים נבחרים מתוך (מספרי פרקים יעודכנו בהמשך):

ארהרד, ר. (2008). היוועצות מעצימה: תיאוריה ומעשה. תל-אביב: הוצאת רמות – אוניברסיטת תל-אביב.

 

12.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 3 – מציג/ה: _____________

 

19.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

עבודה עם צוות – המשך

 

 

19.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 4 – מציג/ה: _____________

 

 

26.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

ייעוץ ברגעי לחץ ומשבר

 

נוי, ש. (2003). ייעוץ במצבי לחץ ומשבר: אבחון, טיפול וניעה. בתוך ר. לזובסקי וצ. בר-אל (עורכות), מסע של תקווה. אבן יהודה: רכס.

מיומנויות ייסוד:

הגשת עבודה מסכמת

26.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 5 – מציג/ה: _____________

 

 

 

 

סמסטר ב':

תאריך

מפגש במסגרת:

רשימת תכנים וחומר קריאה

הערות:

9.3.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 6 – מציג/ה: _____________

 

16.3.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 7 – מציג/ה: _____________

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 3 – קריאה ורפלקציה

23.3.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 8 – מציג/ה: _____________

 

30.3.15

תהליכי ראיון מתקדמים

פסח – אין שיעור

 

6.4.15

תהליכי ראיון מתקדמים

פסח – אין שיעור

 

13.4.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 9 – מציג/ה: _____________

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 4 – קריאה ורפלקציה

20.4.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 10 – מציג/ה: _____________

 

27.4.15

תהליכי ראיון מתקדמים

מפגש פתוח

 

4.5.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 11 – מציג/ה: _____________

 

11.5.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 12 – מציג/ה: _____________

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 5 – קריאה ורפלקציה

18.5.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 13 – מציג/ה: _____________

 

25.5.15

תהליכי ראיון מתקדמים

שבועות – אין שיעור

 

1.6.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 14 – מציג/ה: _____________

 

8.6.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 15 – מציג/ה: _____________

 

15.6.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 16 – מציג/ה: _____________

 

22.6.15

תהליכי ראיון מתקדמים

סיכום

תהליכי ראיון:

הגשת עבודה מסכמת

 

 

*** הן חומר הקריאה והן מועדי הראיונות יכולים להשתנות בהתבסס על מספר הסטודנטים הרשומים לקורס והנושאים הרלוונטיים לראיונות המתוכננים מידי שבוע.

 

 

 

ג. חובות הקורס:

 

דרישות קדם:

ניתן ללמוד קורס זה רק במקביל לקורס מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי (77-322-03)

 

משימות הקורס :

הסטודנטים נדרשים, בראש ובראשונה, לחשוב וללמוד. חשיבה ולמידה כוללים קריאת חומרים הרלוונטיים, חשיבה על הנאמר בחומר הקריאה ובהרצאה באופן ביקורתי ובונה, ומילוי המשימות והדרישות של הקורס. דרישות הקורס הינם:

 

  1. משימות אישיות (10%): לאורך הקורס תתבקשו להגיש 5 משימות אישיות בנות כעמוד שיתייחסו בין אם בעקבות חומר הקריאה ו/או הכנה לקראת דיון כיתתי. משימה אישית כוללת שני פסקאות עד עמוד בהם הסטודנט מתבקש להעלות נקודות ו/או שאלות שהוא או היא חשבו עליהן בעת קריאת המאמר (ו/או בעקבות דיון כיתתי וחוויות אישיות) ומצאו אותן כרלוונטיות לדיון בקורס. דפי התגובה צריכים להיות מוגשים באתר האינטרנט במועד ההגשה המצוין על המטלה.
  2. הגשת פרטי רקע (intake) של המרואיין הנבחר (ללא ציון, חובת הגשה): הסטודנטים ילמדו לאסוף פרטי רקע באופן מקצועי ויישמו זאת על המרואיין שבחרו. יש להגיש את הרקע למרצה יום לפני ההצגה בכיתה וכן לעבור על הפרטים העיקרים כחלק מההצגה בכיתה.
  3. הצגת ראיון ייעוצי בכיתה ודיון בו (5%): ביצוע ראיון וניתוחו מול הכיתה.
  4. עבודה מסכמת (75%): ביצוע שני ראיונות מעקב וניתוחם בעבודה מסכמת (הנחיות מפורטות לעבודה המסכמת יימסרו בכיתה).
  5. רפלקציה על התהליך הייעוצי (10%): כנספח לעבודה יגישו הסטודנטים עמוד ובו דיון על התהליך הייעוצי שהתנסו בו, והרפלקציה בעקבותיו.

 

מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי / ציון עובר): ציון מספרי על פי המרכיבים המתוארים לעיל.

 

ד. ביבליוגרפיה:

 

ארהרד, ר' (2008). היוועצות מעצימה: תיאוריה ומעשה. תל אביב: רמות. (001146262) (חינוך 371.422 ארה)

בר-אל, צ' (2003). ייעוץ פרטני קצר מועד ממוקד פתרון. בתוך ר' לזובסקי וצ' בר-אל (עורכות), מסע של תקווה: ייעוץ וחינוך בעידן של אי וודאות (עמ' 265-297). אבן יהודה: רכס. (000578405)

בנבנשתי, ר' (1984). האזנה ודיבוב בראיון המסיע. ירושלים: מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל. (000033452) (חינוך 361.322  בנב.)

בנימין, א' (1972/1990). הראיון המסייע. תל אביב: ספריית הפועלים. (000151912) (חינוך 158.3  בני)

גולדברג, י' (2003). ייעוץ וטיפול בילדים: טובת הילד, ההגנה על הילד, ההגנה על ההורים. בתוך ג' שפלר, י' אכמון וג' ווייל (עורכים), סוגיות אתיות במקצועות הייעוץ והטיפול הנפשי (עמ' 249-277). ירושלים: מאגנס. (001071329)

גורדון, ת' (1998). הורות יעילה: מדריך מעשי להורים. תל אביב: יבנה. (000291248) (חינוך 649.1  גור.)

גתי, א' (2003). הסחל"ב מודל לסיוע בבחירת מסלול לימודים ומקצוע. בתוך ר' לזובסקי וצ' בר-אל (עורכות), מסע של תקווה (עמ' 237-264). אבן-יהודה: רכס. (000578129)

ואן קאאם, א' (תשל"ו). הייעוץ מנקודת-הראות של הפסיכולוגיה הקיומית. בתוך ר' הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות (עמ' 61-73). ירושלים: בית-הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית. (001144794)

ואצלאוויק, פ' ויקלנד, ג' ופיש, ר' (1979). שינוי: עקרונות של יצירת בעיות ושל פתירת בעיות. תל אביב: ספרית הפועלים. (000095188) (חינוך  158.2 וצל)

זרחי, נ' (1995). אם אמא שלי לא יכולה לאהוב אותי מי כבר בעולם כולו יצליח בזה. תל אביב: דני ספרים. (אין בבר אילן)

טייכמן, י' ובר-אל,  צ' (2004). הייעוץ הפרטני במסגרת בית הספר. בתוך ר' ארהרד וא' קלינגמן (עורכים), ייעוץ בבית ספר בחברה משתנה (עמ' 273-294). תל אביב: רמות. (000603531)

כהן, א' (עורכת). (תשס"ז). חוויית ההורות: יחסים, התמודדויות והתפתחות. ירושלים: בית-הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית. (001132588) (חינוך 306.874  חוי.)

כהן, י' (1973). יסודות הראיון הטיפולי. תל אביב: צ'ריקובר. (000113406) (חינוך 158.3  כהן)

כץ, ר"ל (תשל"ו). האמפתיה – מהותה ושימושיה. בתוך ר' הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות (עמ' 35-60). ירושלים: בית-הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית. (001098843)

לוריא, ל' (2002). המשחק. תל אביב: למשכל.  (המשחק והמתח הכרוך בו – בעקבות ויניקוט, עמ' 88-103  - 001174098)

מסאלחה, ש' (2004). ייעוץ פרטני בחברה רב-תרבותית. בתוך ר' ארהרד וא' קלינגמן (עורכים), ייעוץ בבית ספר בחברה משתנה (עמ' 229-246). תל אביב: רמות. (000603480)

נוי, ש' (2003). ייעוץ במצבי לחץ ובמשבר: אבחון, טיפול וניעה. בתוך ר' לזובסקי וצ' בר-אל (עורכות), מסע של תקווה (עמ' 89-130). אבן יהודה: רכס. (000603959)

סטרן, ד"נ, ברושווילר-סטרן, נ' ופרילנד, א' (2000). הולדתה של אם. תל אביב: מודן. (פרק 11 - 001177670)

עומר, ח' (2000). שיקום הסמכות ההורית. תל אביב: מודן. (000433740) (חינוך 649.64  עמר)

עומר, ח' ואלון, נ' (1997). מעשה הסיפור הטיפולי. תל אביב: מודן. (000361130) (פסיכולוגיה 616.8914 עמר, שמורים)

עופרים, י' (2002). המשחק. תל אביב: למשכל. (ההקשבה בהורות ובטיפול כמכל מחיה וכהכנה ליכולת לשחק, עמ' 52-93 - 001199160)

צ'תיק, מ' (2004). שיטות בפסיכותרפיה של הילד. קרית ביאליק: אח. (000592694) (חינוך 618.928914 צ’תי.)

רוג'רס, ק' (תשל"ו). מאפייני היחס המסייע. בתוך ר' הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות (עמ' 19-34). ירושלים: בית-הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית. (001098731)

רונן, ת' (1992). שליטה עצמית ותושייה נלמדת: תכנון יישום והערכת התערבויות. תל אביב: פפירוס. (000197714) (מדעי החברה, מדעי המידע 153.8  רונ.)

Athanasiou, M. S., Geil-Molly, H. C., & Copeland, E. (2002). A look inside school-based consultation: A qualitative study of the beliefs and practices of school psychologist and teachers. School Psychology Quarterly, 17, 258-298. (001099373)

Beebe, B., Jaffe, J., & Lachmann, F. (1992). A dyadic systems view of communication. In N. Y. Skolnick & S. C. Warshew (Eds.), Relational perspectives in psychoanalysis. Hillsdale, NJ: Analytic. (001199221)

Burke, B. L., Arkowitz, H., & Menchola, M. (2003). The efficacy of motivational interviewing: A meta-analysis of controlled clinical trials. Journal of Consulting and Clinical Psychology, 71, 843-861. (001158166)

Campbell, C. A. (1992). The school counselor as consultant: Assessing your aptitude. Elementary School Guidance and Counseling, 26, 237-250. (001099769)

Carkhuff, R. R. (2009). The art of helping (9th ed.). Amherst, MA: Possibilities. (001215511) (חינוך 158.3 CAR)

Delery, J. E., & Kacmar, K. M. (1998). The influence of applicant and interviewer: Characteristics on the use of impression management. Journal of Applied Social Psychology, 28, 1649-1669. (001100153)

Fall, M. (1995). Planning for consultation: An aid for the elementary school counselor. School Counselor, 43, 95-96. (001100012)

Fine, S. F., & Glasser, P. H. (1996). The first helping interview: Engaging the client and building trust. London: Sage. (000333185) (מדעי החברה, מדעי המידע 158.39 FIN)

Fontana, A., & Frey, J. H. (1994). Interviewing – The art of science. In N. K. Denzin & Y. S. Lincoln (Eds.), Handbook of qualitative research (pp. 361-376). Thousand Oaks, CA: Sage. (001158550)

Geenspan, S. I. (2003). The clinical interview of the child (3rd ed.). New York: McGraw-Hill. (001066848) (חינוך 618.9289 GRE)

Keys, S. G., Bemak, F., Carpenter, S. L., & King-Sears, M. E. (1998). Collaborative consultant: A new role for counselors serving at risk youths. Journal of Counseling and Development, 76, 123-134. (000561944)

Laungani, P. (2002). The counseling interview: First impressions. Counseling Psychology Quarterly, 15, 107-113. (001099388)

Lewis, T. F., & Osborn, C. J. (2004). Solution focused counseling and motivational interviewing: A consideration of confluence. Journal of Counseling and Development, 82, 38-48. (001099329)

Miller, W. R., & Rollnik, K. S. (1991). Motivational interviewing: Preparing people to change addictive behavior. New York: Guilford. (000233105) (מדעי החברה, שמור לפי  MIL)

Park, N., & Peterson, C. (2008). Positive psychology and character strengths: Application to strength based school counseling. Professional School Counseling, 12, 85-92. (001198975)

Rogers, C. D. (1995). What understanding and acceptance mean to me. Journal of Humanistic Psychology, 35, 7-22. (000562111)

Seligman, S. (2000). Clinical interviews with families of infants. In C. Zeanah (Ed.), Handbook of infant mental health. New York: Guilford. (אבד בבר אילן)

Seligman, M. E. P., & Csikszentmihalyi, M. (2000). Positive psychology: An introduction. American Psychologist, 55, 5-14. (000603842)

Tappin, D. M., McKay, C., McIntyre, D., Gilmour, W. H., Cowan, S., Crawford, F., & Currie, F. (2000). A practical instrument to document the process of motivational interviewing. Behavioural and Cognitive Psychotherapy, 28, 17-32. (001100323)

Van Velsor, P. (2004). Revisiting basic counseling skills with children. Journal of Counseling and Development, 82(3), 313-318. (001204008)

Winsdale, J., & Monk, G. (1999). Narrative counseling in schools: Powerful and brief. California: Corwin. (Ch. 1 – 001159616; Ch. 2 – 001159616)