ד"ר בנטל ישראלי איילת 77-040-07 מבוא למחקר איכותי

 

שם ומספר הקורס: מבוא למחקר איכותי

77-040-07

ד"ר איילת בנטל ישראלי

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים: תשע"ה                     סמסטר:  א'                           היקף שעות:  2

 

א. מטרות הקורס

מטרת על

מטרת הקורס היא להכיר לסטודנטים את המחקר האיכותי: הפרדיגמה האיכותית, השורשים ההיסטוריים של המחקר האיכותי, המושגים, השיטות והטכניקות, הסוגיות, ובעיקר שימושם  ברמה מתקדמת במחקר חינוכי.

 

מטרות הקורס:

מטרות ספציפיות

  1. לבדוק את ההנחות ואת הפילוסופיה שעומדות מאחורי הפרדיגמה האיכותית.        
  2. ללמוד סוגיות של מחקר איכותי, התייחסות למחקר נרטיבי וחקר מקרה.
  3. ללמוד שיטות שונות לניתוח נתונים איכותיים, בניית תיאוריה ותיאוריה המעוגנת בשדה.
  4. לקרוא ולבקר דוגמאות של מחקר איכותי.
  5. לפתח ידע ומיומנויות  בתכנון, ביצוע וניתוח של ראיונות עומק.

 

ב. תוכן הקורס:

הכירות הסטודנטים עם המחקר האיכותי לעומקו, כולל הרציונל וגישות שוות המלוות אותו לאורך השנים. נתמקד ביישום הנלמד, שלב אחר שלב, עד לכתיבת הצעה לעבודה מסכמת בשיטת המחקר האיכותי.  

 

מהלך השיעורים:

הרצאות: פרונטליות ומקוונות, תרגילים מקוונים: תרגיל ניתוח מאמר ועוד', הוראת עמיתים.

 

ג. חובות הקורס:

  1. קריאת כל החומר הנדרש לשיעור.
  2. נוכחות והשתתפות במפגשים הכיתתיים: יערכו כשישה מפגשים מקוונים. במפגשים הפרונטליים תערך בדיקת נוכחות.

* הערה חשובה: על הסטודנטים להתעדכן בהודעות ובפורום של האתר!

  1. מטלת אמצע: תרגיל ניתוח כלי מתודולוגי במאמר: בקבוצה של 4 סטודנטים:

א.  לכל קבוצה ינתן שם מאמר שבו שיטת המחקר הינה איכותנית. חובה לנתח את המאמר שניתן לקבוצה על ידי המרצה, ולא מאמר אחר (אלא אם ניתן אישור מהמרצה, למאמר מהשנים 2010 והלאה).

ב. הקבוצה מוסיפה ניתוח של המאמר (כעמוד-שניים) – על פי ההנחיות שנלמד ונדגים בכיתה.

ג. חברי הקבוצה מציגים את המאמר זה לזה במפגש כיתתי (שיטת ג'יקסו) ומעלים שאלה לסטודנטים/הפעלת חשיבה, בה ידונו במפגש, בהקשר לשיטת המחקר במאמר שניתחו. השאלה לדיון תוגש למרצה מודפסת, בתאריך ההצגה של המאמר.

ד. כל קבוצה מגישה את ניתוח המאמר למרצה (באתר)

* הערה: יש להיות מוכנים עם ניתוח המאמר הקבוצתי עד מפגש מספר חמש.

  1. הגשה בזוגות של שלבים ראשוניים בבניית עבודת החקר האיכותית: עד מפגש מספר עשר. ההגשה למרצה כוללת: ניסוח נושא, שאלה+מטרה +רשימות שדה של שני ראיונות. הגשה (במייל).
  2. הגשת עבודת סיכום קורס בזוגות=כתיבת הצעה/שלד לעבודת חקר איכותנית (אין זו הצעה לתיזה או סמינריון, כל המרחיב לפרקים שלא התבקשו, אין זה משובח): הגשה עד שבועיים מתאריך סיום הסמסטר. הגשה באיחור תיגרע 5 נק' מהציון הסופי.

 

ההצעה תכלול עמוד שער הכולל נושא, מספר קורס, שמות המגישים ות.ז., עמוד תוכן עניינים ואחריו:

א. הקדמה: עמוד סיכום על הגישה הנטוראליסטית במחקר מדעי, תוך התייחסות למקומו של החוקר בה. יש להתבסס על מקורות במהלך הסיכום. (עמוד).

ב. ניסוח נושא, שאלה ומטרת מחקר איכותי.

ג. כתיבת בסיס אפשרי לפרק השיטה: נבדקים, כלים, הליך. (חצי עמוד)

ד. ממצאים: ניתוח תוכן: הצעה לשתי תימות+שתי קטיגוריות לכל תימה, שאפשריות לפי הפרוטוקולים שנאספו. הדגמת כל תימה בציטוטים של המרואיינים. (חצי עמוד) וסיכום אמפירי וויזואלי של ניתוח התוכן.

ה. בסיס לדיון: הצגת שתי תימות לדוגמא: כל תימה תוצג בנפרד בשילוב עם קישור לנתונים מתוך מקור ביבליוגרפי מדעי רלוונטי+הסבר משמעות אפשרית שהחוקרים נותנים לתימה זו שנמצאה משמעותית, על פי הראיון. כאן נשלב דעה אישית, קרי: הרפלקציה. (עמוד)

ו. רשימה ביבליוגרפית: הרשימה הבבליוגרפית של ההצעה למחקר תכלול 3 מקורות (בזוגות: שישה מקורות): מתוכם לפחות מאמר אחד באנגלית, עליהם יתבסס המחקר המוצע. הבבליוגרפיה תכתב על פי כללי הכתיבה המדעית המקובלים ותוגש מוארת.

ז. נספחים:

הגשת רשימות השדה:

כתיבת/תמלול של פרוטוקול מלא של שעה כל אחד: כלומר, על כל סטודנט לצאת לשטח ולאסוף נתונים באמצעות כלי מחקר איכותי (ראיון ו/או תצפית). סך הכל תכלול העבודה בזוגות שתי רשימות שדה, המבוססות על שני פרוטוקולים של שעה כל אחד. באם הראיון ערך כחצי שעה, יבוצע ראיון נוסף של חצי שעה שישלים את חצי השעה החסרה וכו'.

"מירקור" הפרוטוקולים-כל תימה בצבע שונה. (הפרוטוקולים המלאים, הממורקרים, יוגשו רק בשלב זה, בסוף ההצעה, כנספחים).

 

*הערות חשובות:

ההנחיות הן לפי סטודנט יחיד, קרי: זוג מגיש פעמיים- לדוג' זוג יגיש שתי רשימות שדה המבוססות על שני פרוטוקולים בני שעה.

אין לעבור/להרחיב מעבר למספר העמודים המצויין מעלה. יורדו נקודות על הוספת פרקים/נתונים להם לא נתבקשו הסטודנטים.

 

חובות / דרישות / מטלות:

 

  1. השתתפות פעילה בשעורים וקריאת מאמרים באופן שוטף.
  2. הגשת תרגילים במהלך הסמסטר: התרגילים הנם הכנה הדרגתית לקראת כתיבת העבודה המסכמת.
  3. עבודה מסכמת.

מרכיבי הציון הסופי:

  • עבודה מסכמת 100%
  • שימו לב: התרגילים במהלך הסמסטר מהווים תנאי לסיום הקורס: בלעדיהם הציון הנו ט.נ. (כולל מטלות הפורום במפגשים המקוונים).

 

ד. ביבליוגרפיה:

 

אלאור, ת' (1992). תינוקות שנשבו: תפיסת החילוניות בקהילה החרדית. מגמות, לד(1), 104-121. (ניתוח מסמכים+תצפית) (391937)

אלפרט, ב., בכר, ש., היוש ט., מירו-יפה, א. ופאול-בנימין, א. (2010). שיתופיות בהערכה של תהליכים חינוכיים: דגמים ומקרים בין היררכיה לשוויוניות. עיונים בחינוך, 2-1, 194-162. (001197470)

בנטל ישראלי, א. ושגיא, ש. (2010). חוויות חיים התורמות להתפתחות תחושת קוהרנטיות. עיונים בחינוך, 2-1, 241-215. (001192185)

גרוס, ז' (1995). יהדות ובני קיבוץ: קשר אפשרי. תל אביב: רמות. (000272736) (חינוךE307.776  גרו)

דיין, י' (2002). המתודולוגיה של מחקר איכותני. בתוך א' שי וי' בר שלום (עורכים), המחקר האיכותני בחקר חינוך (עמ' 96-79). ירושלים: המכללה ע"ש דוד ילין. (517272)

היימן, ר' (2004). מורה-חוקר: שני כובעים לאחד או שני כובעים שהם אחד? מחקר, הוראה והתפתחות מקצועית במחקר פעולה. דפים, 37, 96-119.  (מחקר פעולה) (592532)

זקס, א' ופלד, ע' (2005). גבורות עצובות: תפיסתן העצמית של נשים החיות עם בן זוג המכור לאלכוהול. חברה ורווחה, כ"ה(2), 223-248. (1105475) (ראיון)

טוקאיר, ל' (2002). חיפוש משמעות: זכרונות ילדות של ניצולי גטו טריזנשטאט. מחקר נרטיבי. עבודת מחקר לתואר שני. רמת-גן: אוניברסיטת בר-אילן, בית-הספר לחינוך. (545980) (D474 טוק) (פרק השיטה- נראטיב)

להב, ע' ולמיש, ד' (2003). רומנטי, רגיש ובעל חוש הומור? דימויי גברים בפרסומת הישראלית. מגמות, מ"ב(4), 671-691. (ניתוח תוכן) (000592517)

לוי-פלדמן, א' וליברמן, צ' (2004). הראיון ככלי הערכה ומיון במכללה להכשרת מורים. דפים, 37,   41-64.  (592537)

ליבליך, ע' (1991). הכניסה לבגרות במהלך השירות הסדיר בצה"ל. בתוך ב' קלמן (עורך), עיון ויישום בפסיכולוגיה (עמ' 281-271). ירושלים: מאגנס. (ראיון) (000391898)

ליבליך, ע', זילבר, ת' ותובל-משיח, ר' (1995). מחפשים ומוצאים: הכללה והבחנה בסיפורי חיים. פסיכולוגיה, ה (1), 84-95. (נרטיב) (000397862)

ליטבק-הירש, ט' ובר-און, ד' (2007). לבנות את החיים מחדש: מחקר מעקב על העברה בין-דורית של טראומת השואה. מגמות, מ"ה, 271-243. (1146488)

סוקר, ז' (1993). משחק ולמידה: מה באמת רוצים ילדים ללמוד באמצעות המשחק? מגמות, ל"ד(4), 497-520. (תצפית). (000430819)

פסטה-שוברט, ע' (2005). אני יוצאת וכאילו ממששת את העולם, רואה את הדברים ברור יותר: נשים, השכלה גבוהה והחברה הבדואית בנגב. מגמות, מג(4), 659-681. (ראיון) (1116290)

צלרמאיר, מ' (1994). הוראת כתיבה כתהליך, האם הדבר אפשרי? חקר מקרה. עיונים בחינוך, 59-60, 299-321. (חקר מקרה) (1124019)

רובין, נ' ופאר, ד' (1999). טקסי פרישה מצה"ל – טקסים רשמיים וטקסים פרטיים. מגמות, מ(1), 103-130. (ראיונות) (000595386)

רפופורט, ת' (1999). ההבניה הפדגוגית של אישה מסורתית בעידן המודרניות: מחקר אתנוגרפי של "שיעור קדושה". מגמות, לט(4), 492-516. (חקר מקרה) (001072137)

שבתאי, מ' (2001). לחיות עם זהות מאוימת: חוויות החיים עם שוני בצבע עור בקרב צעירים ומתבגרים יוצאי אתיופיה בישראל. מגמות, מא(2-1), 112-97. (000567385)

שוקד, מ' (1991). יורדים בניו-יורק: אתניות ישראלית. מגמות, לג(2), 163-145.  (תצפית) (391903)

 

Casey, K. (1995). The new narrative research in education. Review of Research in Education, 1, 211-253. (1098841)

Coie, J. D., Kenneth, A. D., & Dodge K. A. (1988). Multiple sources of data on social behaviour and social status in the school: A cross age comparison. Child Development, 59, 819-829. (000393925)

Cortazzi, M. (1993).  Narrative analysis. London: Falmer. (000304602 ) (חינוך 371.10072 COR)

Court, D. (2004). Education in troubled democracy: Voices from Israel. Curriculum Inquiry, 34 (1), 47-69. (1095654)

Court, D. (2006). Foolish dreams in a fabled land: Living co-existence in an Israeli Arab middle school. Curriculum Inquiry, 36(2), 189-208. (001116482)

Creswell, J. (1998). Qualitative inquiry and research design: Choosing among five traditions. Thousand Oaks, CA: Sage. (000361288 ) (חינוך 300.72 CRE)

Denzin, N. (1997). Interpretive ethnography: Ethnographic practices for the 21st century. Thousand Oaks, CA: Sage. (001155101) (חינוך 305.8001 DEN)

Elbaz, F. (2005). Teachers’ voices: Storytelling and possibility. Greenwich, CO: IAP. (001155111 ) (חינוך 371.1 ELB)

Fetterman, D. (1998). Ethnography: Step by step (2nd ed.). Newbury Park, CA: Sage. (135249) (306.018 FET מדעי החברה)

Glesne, C., & Peshkin, A. (1992). Becoming qualitative researchers: An introduction. New York: Longman. (000259855) (חינוך 300.18 GLE)

LeCompte, M., Preissle, J., & Tesch, R. (1993). Ethnography and qualitative design in educational research (2nd ed.). New York: Academic Press. (0356568) (370.78 LE-COM)

Lieblich, A., Tuval-Mashiach, R., & Zilber, T. (1998). Narrative research: Reading, analysis and interpretation. Thousand Oaks, CA: Sage. (000467521)  (401.41 LIE)

Lofland, J., & Lofland, L. H. (1995). Analyzing social settings (3rd ed.). Belmont, CA: Wadsworth. (000416781)  (301.018 LOF מדעי החברה)

McEwan, H., & Egan, K. (Eds.) (1995). Narrative in teaching, learning and research. New York: Teachers College Press. (000346742)  (371.3 NAR)

Miles, M., & Huberman, M. (1994). Qualitative data analysis. Thousand Oaks, CA: Sage.  (234320)  (300.72 MIL)

Miller, B.M., Yorgason, B.J., Sandberg, G.J., & White, B.M. (2003). Problems that couples bring to therapy: A view across the family life cycle. The American Journal of Family Therapy, 31, 395-407.

Polkinghorne, D. (1988). Narrative knowing and the human sciences. Albany: State University of New York Press. (אין בבר אילן)

Sabar, N. (2002). Kibbutz L.A.: A paradoxical social network. Journal of Contemporary Ethnography, 31(1), 68-94. (000592719)

Seidman, I. (1998). Interviewing as qualitative research: A guide for researchers in education and the social sciences. New York: Teachers College Press. (000328526) (חינוך – לילה 300.723 SEI )

Spradley, J. (1979). The ethnographic interview. New York: Holt, Rinehart and Winston. (169799) (Reserved SOC. under: SPR שמורים)

Spradley, J. (1980). Participant observation. New York: Holt, Rinehart and Winston. (000169794)  (306.072 SPR)

Stake, R. (1995). The art of case study research. Thousand oaks, CA: Sage. (275643) (370.78 STA מדעי החברה, פסיכולוגיה)

Weingarten, K. (1998). The small and the ordinary: The daily practice of a postmodern narrative therapy. Family Process, 37, 3-14. (1121950)

Yin, R. (1994). Case study research: Design and methods. Thousand Oaks, CA: Sage. (254716) (Reserved: POL. under YIN שמורים מדעי החברה, כלכלה )

   

 

  ספרי עזר נוספים:

צבר בן-יהושע, נ' (2001). מסורות וזרמים במחקר האיכותי. לוד: דביר. (497611) ( 370.72 מסו)

שקדי, א' (2003). מילים המנסות לגעת: מחקר איכותני – תאוריה ויישום. תל אביב: רמות. (568786) (שקד 001.42 שקד)

Denzin, N., & Lincoln, Y. (2005). The Sage handbook of qualitative research (3rd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (001094997) (300.72 SAG)

Patton, M. (2002). Qualitative research and evaluation methods (3rd ed.). Thousand Oaks, CA: Sage. (000561556) (300.723 PAT פסיכולוגיה)

 

 

 

מבנה הקורס: חלוקת מפגשים לפי תכנים ומשימות

מפגש 1:

הצגת הקורס/הסילבוס. ופילוסופיית המחקר.

מפגש 2:

המשך: מהו מחקר איכותי?

What is Naturalistic Inquiry? –עמוד אחד

מפגש 3:

חלוקת מאמרים לניתוח קבוצתי

מהימנות ותוקף במחקר איכותי, יודגם באתר דרך המאמר: תהליכים קוגניטיביים וריגשיים שחווים תלמידים.../גבעון וכהן

מפגש 4: מקוון

החוקר ככלי המחקר

יודגם באתר דרך המאמרים: תינוקות שנשבו.../אלאור תמר, משחק ולמידה.../סוקר זאב, פסיכולוג בישיבת ברסלב/שתיל יונתן

מפגש 5:

כתיבת עבודת מחקר איכותית מדעית: מבנה ותכנים. הגשת נושא ראשוני לאישור המרצה.

למידה על הכלי לאיסוף נתונים: הראיון.

מפגש 6: מקוון

נושא, שאלת מחקר ובניית ראיון: עבודה שיתופית על ניסוח נושא, מטרה, שאלה ובניית שאלות לראיון.

מפגש 7: מקוון

הגשה למרצה של השאלות לראיון.

פרק השיטה: הסטודנטים יכתבו סיכום בזוגות בנושא פרק השיטה במחקר.

הצגת התייחסות לסיכום של סטודנט עמית (חצי עמוד).

מפגש 8:

הראיון ככלי לאיסוף נתונים, תרגיל ראיון בכיתה

מאמר: לבנות את החיים מחדש/ליטבק-הירש ובר און

מפגש 9: מקוון

ביצוע והגשת רשימת שדה של ראיון חצי מובנה-של שעה: בזוגות (קרי 2 ראיונות)

מפגש 10: מקוון

ניתוח תוכן כטכניקת ניתוח נתונים במחקר מדעי
ניתוח תוכן על פי שקדי

הגשת תרגיל ניתוח מאמר.

מפגש 11:

הוראת עמיתים: קריאה וניתוח משותף של מאמר איכותי בקבוצות, כל קבוצה מציגה את תרגיל ניתוח המאמר ושאלה לדיון בכיתה.

מפגש 12: מקוון

המשך ניתוחי תוכן והגשת ניתוח התוכן של ראיון אחד: שתי תימות ושתי קטיגוריות.

מפגש 13:
מחקר נרטיבי:

מייקל וויט, מ. ואפסטון, ד. (1999). החצנת הבעיה. מתוך: אמצעים סיפוריים למטרות טיפוליות. פרק 2, עמ': 82-52. (000597217)

חוויות חיים התורמות להתפתחות תחושת הקוהרנטיות/בנטל ושגיא (2010)