ד"ר כץ אור 77-808-03 מחקר כמותי מתקדם לתואר שני-מסלול א'-סמסט' א

   

מחקר כמותי מתקדם לתואר שני

מסלול א' - סמסטר א'

77-808-03

ד"ר אור כץ

מיועד לסטודנטים במסלול עם תזה

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים: תשע"ה          סמסטר: א'

היקף שעות: 28 שעות

 

א. מטרות הקורס

מטרת על:

מטרת הקורס להקנות ידע תיאורטי וכלים יישומיים לניתוח סטטיסטי של בסיסי נתונים מרובי משתנים תוך שימוש בתוכנה סטטיסטית (SPSS) ותוך ניתוח מאמרים.

 

מטרות ספציפיות:

בקורס ילמדו המיומנויות הבאות: הבנת מושגים בסיסיים במחקר ובסטטיסטיקה, ניסוח שאלת מחקר. הכרת פקודות וניתוח נתונים באמצעות תוכנת SPSS, כתיבת פרק התוצאות. כל זה תוך שימת דגש על בניית קובץ נתונים, בדיקת מהימנות ותוקף, והעמקה בניתוחים סטטיסטיים החל ממבחני t, דרך ניתוחי שונות חד כיווניים ודו כיווניים והבנת מהות האינטראקציה, וכלה בניתוחי שונות עם משתנים מפוקחים (אנקובה).

 

ב. תוכן הקורס:

שיטות מחקר - מהימנויות וניתוחי גורמים (תוקף מבנה); סטטיסטיקה תיאורית; סטטיסטיקה היסקית: מבחני t, וניתוחי שונות מסוג אנובה ואנקובה.

הקורס ניתן בהתאמה לתרגול בתוכנת SPSS.


 

 

מהלך השיעורים: פרונטאלי וניתוח פלטים (בתרגול: שימוש בתוכנת SPSS)

 

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

מספר השיעורים

נושא השיעורים

סמסטר א

קריאה נדרשת

1-2

הקדמה : מושגים בסיסיים בשיטות מחקר ובסטטיסטיקה: עבודת החוקר, משתנים ומדדים.

 

דרום, א' (1977). סטטיסטיקה עם דוגמאות מתחום החינוך והפסיכולוגיה (חלק א'). תל אביב: דקל.

בייט-מרום, ר' (1984). מבוא לסטטיסטיקה. תל אביב: עם עובד.

שיטות מחקר במדעי החברה. יחידות 6-7. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה.

3-4

תוקף ומהימנות

 

5

משפט הגבול המרכזי ומובהקות

 

6

מבחן t לשני מדגמים בלתי תלויים - מבוא לניתוחי שונות

 

7-9

ניתוחי שונות מסוג ANOVA  (חד כיווני, דו-כיווני ותלת כיווני) - דגש על משמעות האינטראקציה

דרום, א' (1977). סטטיסטיקה עם דוגמאות מתחום החינוך והפסיכולוגיה (חלק ב'). תל אביב: דקל.

שיטות מחקר במדעי החברה. יחידה 11. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה.

10-12

ניתוחי שונות מסוג ANCOVA (חד כיווני ודו כיווני)

שיטות מחקר במדעי החברה. יחידה 12. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה.

13

Effect size

סיכום

 

 

 

ג. חובות הקורס:

דרישות קדם:

מחקר כמותי לתואר ראשון

חובות / דרישות / מטלות:

מבחן ותרגילים

מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי / ציון עובר):

מבחן מסכם (100%)

 

הערה:

ההרצאה מלווה בתרגיל שלו ציון נפרד. בתרגיל יתורגלו הנושאים שיילמדו בשיעור באמצעות תוכנת SPSS. כמו כן, במהלך התרגיל יתנסו הסטודנטים במחקר אמפירי קצר, בו יעברו את שלבי המחקר המתודולוגיים והסטטיסטיים במקביל לנלמד בקורס כהכנה לקראת התיזה.

 

ד. ביבליוגרפיה:

אייזנבך, ר' (1991). סטטיסטיקה ללא סטטיסטיקאים. ירושלים: אקדמון. (000140520) (חינוך 519.507 איז)

אייזנבך, ר' (2004). רגרסיה מרובה ל"לא סטטיסטיקאים". ירושלים: אקדמון. (000584555) (מדעי החברה, לילה - שמור לפי איז.רג )

אליס, ש' (1988). שיטות מחקר במדעי החברה: כרך ט. יחידות 11-12: ניתוח שונות. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (ניתוח שונות חד-כיווני, ניתוח שונות דו-כיווני) (000559211) (חינוך 300.72  ביט)

בייט-מרום, ר' (1984). מבוא לסטטיסטיקה: שיטות לתיאור וניתוח נתונים והיסק ממדגם לאוכלוסיה. תל אביב: עם עובד. (000139720) (חינוך 519  ביט)

בייט-מרום, ר' (1987). שיטות מחקר במדעי החברה: כרך ח. יחידות 9-10: רגרסיה וניתוח שונות. תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (ניתוח רגרסיה, רגרסיה ושימושיה) (000559211) (חינוך 300.72  ביט)

בייט-מרום, ר' (2013). שיטות מחקר במדעי החברה: כרך ו. יחידה 7: הנסיבות החברתיות של המחקר ההתנהגותי (מהדורה שנייה). תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (000559211) (חינוך 300.72  ביט)

בייט-מרום, ר' וספורטה, ק' (2001). שיטות מחקר במדעי החברה: כרך ד. יחידה 6: הניסוי (מהדורה שנייה). תל אביב: האוניברסיטה הפתוחה. (000559211) (חינוך 300.72  ביט)

דרום, א' (1977). סטטיסטיקה: עם דוגמאות מתחום החינוך והפסיכולוגיה (חלקים א' וב'). תל אביב: דקל. (000151264) (חינוך 519  דרו)

דרום, א' (1993). רגרסיה ליניארית. תל אביב: המחבר. (000202466) (חינוך 519.536  דרו)

מאיר, א' (1985). יסודות הסטטיסטיקה למדעי ההתנהגות. תל אביב: דיונון. (000021036) (מדעי החברה, פסיכולוגיה 300.212  מאי.)

פולק, מ' (2012). חושבים אחרת: המבוא הידידותי לסטטיסטיקה. ירושלים: מאגנס. (001228456) (חינוך 519 פול.)

שריד, מ' ושריד, י' (2010). המדריך העברי למשתמש בתוכנתSPSS  (מהדורה רביעית). קרית חיים: מכון שריד. (002385516) (חינוך 005.74 שרי.)

 

Cohen, L., Manion, L., & Morrison, K. (2000). Research methods in education (5th ed.). New York: RoutledgeFalmer. (000456752) (חינוך 370.78 COH)

Field, A. (2010). Discovering statistics using SPSS (3rd ed.). Los Angeles, CA: Sage. (001177807) (פסיכולוגיה, מדעי החברה 005.329 FIE )

Hayes, A. F. (2013). Introduction to mediation, moderation, and conditional process analysis: A regression-based approach. New York: Guilford. (002370699) (חינוך 001.422 HAY)

Huck, S. W. (2000). Reading statistics and research. New York: Longman. (000558646) (חינוך 001.422 HUC)

Kirk, R. E. (1982). Experimental design: Procedures for the behavioral sciences. Belmont, CA: Brooks/Cole. (000195040) (מדעי החברה, פסיכולוגיה 300.18 KIR)

MacKinnon, D. P. (2008). Introduction to statistical mediation analysis. Mahwah, NJ: Erlbaum. (אין בבר אילן)

Tabachnick, B. G., & Fidell, L. S. (2012). Using multivariate statistics (6th ed.). Boston: Pearson. (002361077) (פסיכולוגיה, מדעי החברה 519.535 TAB)

 

ספרי הלימוד (textbooks) וספרי עזר נוספים:

שיטות מחקר במדעי החברה. יחידות 6-7, 9-12. הוצאת האוניברסיטה הפתוחה.

חומר מחייב למבחנים:

חוברת SPSS for Windows / ד"ר אור כץ