פרופ' משעל נירה 77-908-01 קוגניציה ומח

  

שם ומספר הקורסקוגניציה ומח 77-908-01

פרופ' נירה משעל

סוג הקורס: שיעור

שנת לימודים:    תשע"ו          סמסטר:  שנתי          היקף שעות:  2 ש"ש

 אתר הקורס באינטרנט:          

 

א. מטרות הקורס (מטרות על / מטרות ספציפיות):

מטרת הקורס היא להכיר תפקודים קוגניטיביים שונים והקשרם להמיספרות המוחיות. אחת המטרות העיקריות היא ללמוד על המח מתוך מידע שנצבר ממחקרים התנהגותיים על פגועי ראש ולהשוותם למידע עדכני ההולך ומצטבר כיום ממחקרי הדמייה מוחיים. יינתן דגש להבנת מטרות המחקרים שיוצגו והשיטות השונות  שבשימוש חקר המח. נתמקד בהבדלים המיספריים בעיבוד מידע מילולי ולא- מילולי.

 

ב. תוכן הקורס:

נכיר את הנושאים הנרחבים הבאים לעומק תוך כדי הכרת מבנה המח, שיטות מחקר וגישות תיאורטיות שונות מהתחום ה cognitive neuroscience: עדויות קליניות לאסימטריה מוחית, מחקרים על חצויי מוח, אסימטריה בקרב אוכלוסיה רגילה, דומיננטיות המיספירית בכישורים שפתיים וראייתיים-מרחביים, אסימטריה במערכת הראייה והשמיעה, קורולציות פיזיולוגיות של תפקודים קוגניטיביים- השימוש ברישום פוטנציאלים חשמליים ללימוד אסימטריה מוחית. נעסוק בקשר בין ידיות לאסימטריה. נבחן את השאלה האם יש בסיס ביולוגי לאוטיזם ומאפיינים נוירופיזיולוגיים במוגבלות שכלית. נסיים בקשיים פרגמטיים באוטיזם ובלקויי למידה.

 

 מהלך השיעורים: (שיטות ההוראה, שימוש בטכנולוגיה, מרצים אורחים)

 

    תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

סמסטר א'

 

מס' השיעור

נושא השיעור

קריאה נדרשת

 הערות

1

ניתוח חציית המח בחיות ובבני אדם

 

 

הקןרופוס קלוסום ומעברים תת קורטיקליים

2

אסימטריה מוחית של החושים, הכרת מבני מח מרכזיים , המסלול המוטורי ומסלול הראייה

 

 

3

מעבר אינפורמציה בין ההמיספירות; יכולות שפתיות של שתי ההמיספרות; עדשות Z

 

רמיזה חוצה

4

יכולות וויזואליות- מרחביות בשתי ההמיספירות; עיבוד מידע גיאומטרי בשתי ההמיספירות

 

יכולת התפיסה וההפקה של יחסים גיאומטריים

5

דמיון מנטלי- והכרת אזורים קורטיקליים המעורבים בדמיון מנטלי

 

טכניקת ה- BOLD ב fMRI

6

תפיסת כימרות ע"י ההמיספרות; מעבר מידע קשבי בין ההמיספירות

 

 

7

בדיקת WADA ושימושיה; האם ה WADA יכולה להחליף את בדיקת ה fMRI ?

 

אינדקס לטרליזציה

8

הבדלים המיספריים בקריאה- האם קשורים להרגלי קריאה? מחקרי קריאה בקאנה וקאנג'י (יפנית); מודל השמיעה של קימורה

 

 

9

שמיעה דיכוטית; מודלים חישוביים לאינטראקציה בין המיספירית

 

יתרון אוזן ימין

10

מבוא לשיטות הדמייה מוחיות (fMRI, PET EEG,);

 

 

11

שימוש ב ERPs ללמידה על תפקודים המיספריים

 

 

12

סטודנטים מציגים

 

מצגות של 10-15 דקות בנושא בקשור לתכני הקורס בהתאם למספר הרשומים בקורס.

13

סטודנטים מציגים

 

מצגות של 10-15 דקות בנושא בקשור לתכני הקורס בהתאם למספר הרשומים בקורס.

14

השלמות וחזרה למבחן

 

 

 

 

סמסטר ב'

 

מס' השיעור

נושא השיעור

קריאה נדרשת

 הערות

1

שימוש ב probe EP  ללמידה על התמחות המיספירית; הבדלים אנטומיים בין שתי ההמיספירות

 

 

2

Hemispherectomy in childhood

 

 

3

כתיבה ביד שמאל- מודלים גנטיים

 

 

4

Geschwind Hypothesis – תפקיד ההורמונים בהתפתחות המוחית

 

 

5

מאפיינים נוירוביולוגיים באוטיזם- תיאוריית המערכת הלימבית; טסטוסטרון ואוטיזם

 

 

6

אסימטריה מוחית באוטיזם; ידיות ושמיעה דיכוטית באוטיזם; מחקרי הדמייה מוחית באוטיזם

 

מהו ה PET ?

7

 מאפיינים נוירופיזיולוגיים בלקויות למידה.

 

שימוש ברכיבי EP במחקר בלקויות למידה ובאוטיזם: EP שמיעתי, N1 ו P3

8

הבדלים נוירופיזיולוגיים ביכולות שפתיות במוגבלות שכלית: P3

 

ישום נוסף לרכיבי ה EP

9

המודל המעכב והמודל המעורר בין ההמיספירות; התפתחות ההבדלים באסימטריה המוחית.

 

שמיעה דיכוטית והקורפוס קלוסום

10

מודל לעיבוד סמנטי במח, עיבוד המיספירי של שפה מטפורית באוטיזם

 

 

11

עיבוד המיספירי של שפה אירונית באוטיזם- האם ניתן לשפר הבנה אירונית באוטיזם?

ראה *

 

12

סטודנטים מציגים

 

מצגות של 10-15 דקות בנושא בקשור לתכני הקורס בהתאם למספר הרשומים בקורס.

13

סטודנטים מציגים

 

מצגות של 10-15 דקות בנושא בקשור לתכני הקורס בהתאם למספר הרשומים בקורס.

14

השלמות וחזרה למבחן

 

 

 

 

ג. חובות הקורס:

     דרישות קדם:

אין

 חובות / דרישות / מטלות:

נוכחות חובה.

קריאת המאמר Saban- Bezlel & Mashal, 2015 (חובה)

 

 מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי):

45%- מבחן סמסטר א

45%- מבחן סמסטר ב

10%- מטלה כתובה

10% -  הצגת מאמר בפני הכיתה+ סיכום בסיום הסמסטר הראשון או השני- בונוס (10 נק)

 

ד. ביבליוגרפיה: רשות

Boles, D. B., Barth, J. M., & Merrill, E. C. (2008). Asymmetry and performance: Toward a neurodevelopmental theory. Brain and Cognition, 66, 124-139. (2357725)

Cohen, N. J., & Squire, L. R. (1980). Preserved learning and retention of pattern-analyzing skill in amnesia: Dissociation of knowing how and knowing that. Science, 210, 207-210. (כ"ע במדעי החי) (000135020)

Franco, L., & Sperry, R. W. (1977). Hemisphere laterlization for cognitive processing of geometryNeuropsychologia, 15, 107-114. (1158273)

Risse, G. L.,  LeDoux, J. E., Springer, S. P., Wilson, D. H., & Gazaniga, M. S. (1977). The anterior commissure in man: Functional variation in a multi-sensory system. Neuropsychologia, 16, 23-31. (001158131

 Kimura, M. D. (1966). Dual functional asymmetry of the brain in visual perception.  Neuropsychologia, 4, 275-285. (001158268)

 Koshino,  Hideya H., Carpenterc, P.A., Minshewd, N.A., Cherkasskya, V.L., Timothy Keller, A.,& Just, M.A. (2005). Functional connectivity in an fMRI working memory task in high-functioning autism. Neuroimage, 24, 810-821. (2357734)

Marcel, T., Katz, L. & Smith, M. (1974). Laterality and reading proficiency.  Neuropsychologia, 12,131-139. (001158173)

Dawson, G., Warrenburg, S., & Fuller, P. (1982). Cerebral lateralization in individuals diagnosed as autistic in early childhood. Brain and Language, 15, 353-368. (001181576)

Gomot et al., (2006). Change detection in children with autism: An auditory event-related fMRI study. NeuroImage, 29, 475 – 484.(2357724)

Formasiano, E., Linden, D. E. J., Di Salle, F., Trojano, L., Esposito, F., Sack, A. T. et al. (2002). Tracking the mind’s image in the brain I: Time-resolved fMRI during visuospatial mental imagery. Neuron, 35, 185-194. (2357742)

Lutchmaya, S., Baron-Cohen, S., & Raggatt, P. (2002). Foetal testosterone and eye contact in 12-month-old human infants. Infant Behavior and Development, 25, 327-335. (001175781)

Muhoz-Ruata, J., Gomez-Jarabo, G., Martin-Loeches, M., & Martinez-Lebrusant, L. (2000). Neurophysiological and neuropsychological differences related to performance and verbal abilities in subjects with mild intellectual disability. Journal of Intellectual Disability Research, 44, 567-578.  (2357736)

Rutten, G. j. M., Ramsey, N. F., van Rijen, P. C., Alpherts, W. C., & van Veelen, C. W. M. (2002). fMRI-determined language lateralization in patients with unilateral or mixed language dominance according to the Wada Test. NeuroImage, 17, 447-460. (2357726)

* Saban-Bezalel, R. & Mashal, N. (2015). The effects of intervention on the comprehension of irony and on hemispheric processing of irony in adults with ASD. Neuropsychologia, 77, 233- 241. (2409999)

Thomson, M. M. E. (1976). Comparison of laterality effects in dyslexics and controls using verbal dichotic listening tasks. Neuropsychologia, 14, 243-246. (001158259

Prior, M. R., & Bradshaw, J. L. (1979). Hemisphere functioning in autistic children. Cortex, 15, 73-81. (כ"ע בפסיכולוגיה) (000141675)

Yeni-Komshian, G. H., Isenberg, D., & Goldberg, H. (1975). Cerebral dominance and reading disability: Left visual fields deficit in poor readers. Neuropsychologia, 13, 83-94. (001158172

Zurif, E. B., & Carson, G. (1970). Dyslexia in relation to cerebral dominance and temporal analysis. Neuropsychologia, 8, 443-450. (001159356)

van Ettinger-Veenstra, H. M.,  Ragnehed, M., Hällgren, M., Karlsson, T., Landtblom, A.-M., Lundberg, P. et al. (2010). Right-hemispheric brain activation correlates to language performance. NeuroImage, 49, 3481-3488. (2357737)

 

     ספרי הלימוד (textbooks) וספרי עזר נוספים:

Springer, S. P., & Deutsch, G. (1997). Left brain, right brain: Perspectives from cognitive neuroscience (5th ed.). New York: Freeman. (000589924) (חינוך 612.825 SPR)

 

 

 חומר מחייב למבחנים:

החומר הנלמד בהרצאות