פרופ' באומינגר-צביאלי נירית 77-829-01 התפתחות רגשית -חברתית של ילדים רגילים וילדים עם צרכים מיוחדים
קורס: התפתחות רגשית -חברתית של ילדים רגילים וילדים עם צרכים מיוחדים
77-829-01
פרופ' נירית באומינגר-צביאלי
סוג הקורס: שיעור
שנת לימודים: תשע"ו סמסטר: א היקף שעות: 1
אתר הקורס באינטרנט: אין
א. מטרות הקורס:
מטרות ויעדים: הבנת תהליכים מרכזיים בהתפתחות חברתית-ריגשית של ילדים עם התפתחות תקינה תשמש כמודל להבנת תהליכים אלה אצל ילדים עם צרכים מיוחדים
ב. תוכן הקורס:
- התפתחות תקינה והתפתחות של ילדים עם צרכים מיוחדים--מאפיינים מרכזיים
- רגשות בשנה הראשונה: הפקה, הבנה ויכולת לתקשר באמצעות רגשות--ילדים רגילים וילדים עם צרכים מיוחדים
- תאוריית "ההתקשרות" --"Attachment" ומשמעותה לגבי ילדים עם בעיות בתקשורת
- וילדים עם הפרעות התנהגות
- התפתחות של רגשות פרו-חברתיים
- התפתחות ההבנה של מצבים מנטליים אצל ילדים (Theory of mind)
- התפתחות של רגשות מורכבים
- נושאים מרכזיים בהתפתחות רגשית בגיל בית הספר ובגיל ההתבגרות
מהלך השיעורים:
הוראה פרונטאלית, דיונים פתוחים, שימוש במצגות
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:
|
מס' השיעור |
נושא השיעור |
|
1: 18.10 |
שעור מבוא: התפתחות תקינה והתפתחות של ילדים עם צרכים מיוחדים--מאפיינים מרכזיים |
|
2: 25.10 |
רגשות בשנה הראשונה: הפקה, הבנה ויכולת לתקשר באמצעות רגשות--ילדים עם התפתחות תקינה |
|
3: 1.11 |
רגשות בשנה הראשונה: ילדים עם צרכים מיוחדים |
|
4-5: 15.11-22.11 |
תיאוריית ההתקשרות - Attachment: ילדים עם התפתחות תקינה |
|
6: 29.11 |
Attachment : ילדים עם צרכים מיוחדים |
|
7: 6.12 |
התפתחות של רגשות פרו-חברתיים ילדים עם התפתחות תקינה וילדים עם צרכים מיוחדים |
|
13.12 |
חנוכה |
|
8: 20.12 |
התפתחות ההבנה של מצבים מנטליים אצל ילדים (Theory of mind) וילדים עם צרכים מיוחדים |
|
9: 27.12 |
התפתחות של רגשות מורכבים: התפתחות תקינה ובלתי תקינה |
|
10: 3.1 |
התפתחות רגשית מאוחרת: גיל בית הספ |
|
11: 10.1 |
רגשות חברתיים ((social emotions : בדידות וקנאה – התפתחות תקינה וילדים עם צרכים מיוחדים |
|
12: 17.1 |
רגשות חברתיים ((social emotions : בדידות וקנאה –ילדים עם צרכים מיוחדים+סיכום |
ג. חובות הקורס:
חובות הקורס
- תרגיל: כל סטודנט יבחר להתמקד בנושא אחד מכלל הנושאים בקורס ויכתוב עליהם עבודה קצרה (3 עמודים). עבודה קצרה זו חייבת להתבסס על מאמר אחד לפחות מתוך רשימת המאמרים המוצעת לנושא הנבחר, אולם עליה להרחיב מעבר לחומר הביבליוגרפי באחד משלושת הכיוונים הבאים:
(1) כתיבת ביקורת, העלאת בעיות, תהיות, חסרונות ויתרונות של החומר המוצע במאמר; או;
(2) ניסוח הצעה למחקר אמפירי ; או;
(3) לנסח מטרה לתצפית על ילדים הרלוונטית לנושא הנבחר, לצפות בילד, ולכתוב דווח תצפית.
* אופן הרחבת המאמר נתון לבחירתו החופשית של הסטודנט.
!!! על העבודות הללו לנתח, לבקר, ליישם או לערוך אינטגרציה של החומר הנקרא!!!!--- ואין מטרתן סיכום המאמר.
כמו כן על כל סטודנט להכין דף של ראשי פרקים של המאמר אותו הוא קרא לכל תלמידי הקורס.
מרכיבי הציון הסופי:
- מבחן (75%)
- תרגיל (25%)
- קריאת החומר הבבליוגראפי, השתתפות פעילה בדיונים ונוכחות חובה
ד. ביבליוגרפיה: (חובה/רשות)
קריאת חובה
Harris, P. L. (1996). Understanding emotions. In M. Lewis & J. M. Haviland (Eds.), Handbook of emotions (pp. 237-246). New York: Guilford. (000553247)
Lesson on Attachment in typical development: 22.11
Solomon, J., & George, C. (2008). The measurement of attachment security and related constructs in infancy and early childhood. In J. Cassidy & P. R. Shaver (Eds.), Handbook of attachment: Theory research and clinical applications (2nd ed., pp. 383-416). New York: Guilford. (001179170)
קריאה לתרגיל (הנחיות בכיתה)
Emotions in The first year--Atypical 8/11
Wishart, J. C., Cebula, K. R., Willis, D. S., & Pitcairn, T. K. (2007). Understanding of facial expressions of emotion by children with intellectual disabilities of differing aetiology. Journal of Intellectual Disability Research, 51, 551-563. (1156747)
Rump, K. M., Giovannelli, J. L., Minshew, N. J., & Strauss, M. S. (2009). The development of emotion recognition in individuals with autism. Child Development, 80, 1434-1447. (001178676)
Knieps, L. J., Walden, T., & Baxter, A. (1994). Affective expressions of toddlers with and without Down Syndrome in a social referencing context. American Journal of Mental Retardation, 99 (3), 301-312. (000553180)
Attachment--Atypical—29/11
ASD
Dolev S., Oppenheim, D., Koren-Karie, N., & Yirmiya, N. (2014). Early attachment and maternal insightfulness predict educational placement of children with autism Research in Autism Spectrum Disorders 8, 958–967. (2409299)
Grzadzinski, R.L.; Luyster, R; Spencer, A.G., Lord, C. (2014). Attachment in young children with autism spectrum disorders: An examination of separation and reunion behaviors with both mothers and fathers. Autism, 18, 85-96. (2409300)
- Koren-Karie, N., Oppenheim, D., Dolev, S., & Yirmiya, N. (2009). Mothers of securely attached children with autism spectrum disorder are more sensitive than mothers of insecurely attached children. Journal of Child Psychology and Psychiatry. (1216533)
- Rutgers, A., Bakermans-Kranenburg, M., van IJzendoorn, M., & van Berckelaer-Onnes, I. (2004). Autism and attachment: A meta-analytic review. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 45, 1123-1134. (000594321)
- Naber, F. B. A., Swinkels, S. H. N., Buitelaar, J. K., Bakermans-Kranenburg, M. J., van IJzendoorn, M. H., Dietz, C., ... van Engeland, H. (2007). Attachment in toddlers with autism and other developmental disorders. Journal of Autism and Developmental Disorders, 37, 1123-1138. (1150778)
CD
Spletz, M., Greenberg, M. T., & Deklen, M. (1990). Attachment in preschoolers with disruptive behavior: A comparison of clinic-referred and nonproblem children. Development and Psychopathology, 2, 31-46. (000553172)
LD
Al-Yagon, M. (2012). Adolescents with learning disabilities: Socioemotional and behavioral functioning and attachment relationships with fathers, mothers, and teachers. Journal of Youth Adolescence, 41, 1294-1311. (2372942)
Pro-Social Emotions -- Atypical 6/12
Sigman, M., Kasari, C., Kwon, J., & Yirmiya, N. (1990). Responses to the negative emotion of others by autistic, mentally retarded, and normal children. Child Development, 63, 796-807. (0553252)
Scambler, D. J., Hepburn, S., Rutherford, M. D., Wehner, E. A., & Rogers, S. J. (2007). Emotional responsivity in children with autism, children with other developmental disabilities, and children with typical development. Journal of Autism and Developmental Disorder, 37, 553-563. (001156804)
Naber, F. A. B., Swinkels, S. H. N., Buitelaar, J. K., Dietz, C., van Daalen, E., Bakermans-Kranenburg, M. J. et al. (2007). Joint attention and attachment in toddlers with autism. Journal of Abnormal Child Psychology, 35, 899-911. (1216534)
Theory of Mind Atypical 20/12
Peterson, Candida C.; Slaughter, Virginia; Brownell, Celia. (2015). Children with autism spectrum disorder are skilled at reading emotion body language. Journal of Experimental Child Psychology, 139, 35-50. (2409301)
- Porter, M. A., Coltheart, M., & Langdon, R. (2008). Theory of mind in Williams Syndrome assessed using a nonverbal task. Journal of Autism and Developmental Disorders, 38, 806-814. (001156748)
- Schick, B., de Villiers, P., de Villiers, J., & Hoffmeister, R. (2007). Language and theory of mind: A study of deaf children. Child Development, 78, 376-396. (001150789)
- Scheeren, A. M., Rosnay, M. D., Koot, H. M., & Begeer, S. (2013). Rethinking theory of mind in high-functioning autism spectrum disorder. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 54, 628-635. (2372934)
Complex Emotions 27/12
- Capps, L., Yirmiya, N., & Sigman, M. (1992). Understanding of simple and complex emotions in non retarded children with autism. Journal of Psychology and Psychiatry, 33, 1169-1182. (001151200)
- Bauminger, N., Schorr-Edelsztein, H., & Morash, J. (2005). Social information processing and emotional understanding in children with learning disabilities. Journal of Learning Disabilities, 38 (1), 45-61. (000603574)
- Losh, M., & Capps, L. (2006). Understanding of emotional experience in autism: Insights from the personal accounts of high-functioning children with autism. Developmental Psychology, 42, 809-818. (2355648)
- Hillier, A., & Allinson, L. (2002). Understanding embarrassment among those with autism: Breaking down the complex emotion of embarrassment among those with autism. Journal of Learning Disabilities, 38, 45-61. (1216535)
- Tracy, J., Robins, R. W., Schriber, R. A., & Solomon, M. (2011). Is emotion recognition impaired in individuals with autism spectrum disorders? Journal of Autism and Developmental Disorders, 41, 102-109. (1216536)
Brosnan, Mark; Johnson, Hilary; Grawmeyer, Beate; Chapman, Emma; Benton, Laura. (2015). Emotion recognition in animated compared to human stimuli in adolescents with autism spectrum disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders, 45, 1785-1796. (2409297)
·
Emotion Development in School years 3/1
- Barbaro, J., & Dissanayake, C. (2007). A comparative study of the use and understanding of self-presentational display rules in children with high functioning autism and Asperger’s disorder. Journal of Autism and Developmental Disorders, 37, 1235-1246. (001156745)
- Dyck, M. J., Farrugia, C., Shochet, I. M., & Holmes-Brown, M. (2004). Emotion recognition/understanding ability in hearing or vision-impaired children: Do sounds, sights, or words make the difference. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 45, 789-800. (000594329)
- Hosie, J. A., Russel, P. A., Gray, C. D., Scott, C., Hunter, N., Banks, J. S., & Macaulay, M. C. (2000). Knowledge of display rules in prelingually deaf and hearing children. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 41, 389-398. (000553173)
- Heerey, E. A., Capps, L., Keltner, D., & Kring, A. M. (2005). Understanding teasing: Lessons from children with Autism. Journal of Abnormal Child Psychology, 33, 55-68. (1216518)
- Rieffe, C., Terwogt, M. M., & Kotronopoulou, K. (2007). Awareness of single and multiple emotions in high-functioning children with autism. Journal of Autism Developmental Disorder, 37, 455-465. (001156809)
Loneliness and jealousy--Atypical—17/1
- Bauminger, N. (2004). The expression and understanding of jealousy in children with autism. Development and Psychopathology, 16, 157-177. (000594323)
Bauminger, N., & Kasari, C. (2000). Loneliness and friendship in high-functioning children with autism. Child Development, 71, 447-456. (000518210)
- Bauminger, N., Chomsky-Smolkin, L., Orbach-Caspi, E., Zachor, D., & Levy-Shiff, R. (2008). Jealousy and emotional responsiveness in young children with ASD. Cognition and Emotion, 22, 595-619. (1156807)
- Bauminger, N., & Shoham Kugelmas, D. (2012). Mother-stranger comparisons of social attention in jealousy context and attachment in HFASD and typical preschoolers. Journal of Abnormal Child Psychology, 41, 253-264. (2372939)