ד"ר אלטמן כרמית 77-617-01 שפה ומוח

שם ומספר הקורס:  שפה ומוח  77-617-01

סוג הקורס: (שיעור)

שנת לימודים:    תשע"ה             סמסטר:      ב                       היקף שעות:  1

 

 

א. מטרות הקורס

מטרת קורס זה היא הכרת הבסיס המוחי להתפתחות שפה, וכן הרחבות נוספות בנושא לקות שפה ודו לשוניות. בסיום הקורס יכיר התלמיד את אזורי המוח המעורבים בהבנה והפקת שפה, יכיר לקויות שפה וגורמיהן, וכן יכיר היבטים חינוכיים של שפה שנייה טבעית ונרכשת.

 

ב. תוכן הקורס:

מבנה המוח, אזורי השפה, ועיבודה. התפתחות שפה לא נורמטיווית: התפתחות שפה שאינה תקינה כתוצאה מפגיעת ראש, וליקויים ייחודיים בשפה (SLI), וכן דו לשוניות.

 

    מהלך השיעורים: הקורס יינתן על-ידי המרצה בליווי מקראה

 

    תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: (רשימה או טבלה כדוגמת המצ"ב)

 

מס' השיעור

נושא השיעור

1-3

- מבוא על מבנה המוח

4-7

- אזורי המוח הקשורים בעיבוד והפקת שפה.

8-9

- מהי שפה ומודלים קישוריים של שפה

10-12

- לקויות שפה (לקות נרכשת ולקות ספציפית של שפה)

13-14

- דו לשוניות.

 

ג. חובות הקורס:

בחינה (50%)

מטלה (50%)

 

 ד.קריאת חובה עצמית לבחינה

צור, ב', סגל, מ' ורום, א' (2013). והילד אומר: רכישת שפה ותקשורת בילדות. תל אביב: מכון מופת. (עמ' 25-56 - 2397525, עמ' 57-80 - 2397523)

Kuhl, P. K.,  Andruski, J. E.,  Chistovich, I. A., Chistovich, L. A.,  Kozhevnikova, E. V., Ryskina, V. L., … Lacerda, F. (1997). Cross-language analysis of phonetic units in language addressed to infants. Science, 227, 684-686. (000575845)

Menard A., Le Normand, M. T., Rigoard, M. T., & Cohen, H. (2000). Language development in a child with left hemispherectomy. Brain and Cognition, 43(1-3), 332-340. (000573017)

Nathan, L., Stackhouse, J., Goulandris, N., & Snowling, M. J. (2004). Educational consequences of developmental speech disorder: Key stage 1 national curriculum assessment results in English and mathematics. British Journal of Educational Psychology, 74, 173-186. (001175817) 

     ספרי הלימוד (textbooks) וספרי עזר נוספים:

Farah, M. J.,  & Feinberg, T. E. (Eds.). (2000). Patient based approach to cognitive neuroscience. Cambridge, MA: MIT.  Chapters. 15-17, p. 183-234. (הספר נמצא בפסיכולוגיה לפי  616.8 PAT)

Bishop, D. V. M. (2002). Motor immaturity and specific speech and language impairment: Evidence for a common genetic basis. American Journal of Medical Genetics, 114(1), 56-63. (001175818)

Gelman R, Gallistel C. R. (2004). Language and the origin of numerical concepts. Science, 306(5695), 441-443. (001177980)

Senghas, A., Kita, S., & Ozyurek A. (2004). Children creating core properties of language: Evidence from an emerging sign language in Nicaragua. Science 305(5691), 1779-1782. (001177979)

Kim, K. H. S., Relkin, N. R., Lee, K. M., & Hirsch, J. (1997). Distinct cortical areas associated with native and second languages. Nature, 388(6638), 171-174. (001175840)

Adi-Japha, E., Strulovich-Schwartz, O., & Julius, M. (2011). Delayed motor skill acquisition in children with language impairment. Research in Developmental Disabilities, 32, 3963-3971. (2397635)

 

 

 חומר מחייב למבחנים:

החומר הניתן בשיעור, מקראה, קריאת חובה