ד"ר כהן-מלייב מאיה 77-322-03 מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי (77-322-03)*  

ד"ר מאיה כהן-מלייב

משרד: בניין 905, חדר 007; שעות קבלה: יום ב' 1100-1200; דוא"ל: cohen-malayev.maya@biu.ac.il

 

סוג הקורס: סדנה         שנת לימודים: תשע"ה           סמסטר: א'              היקף שעות: 2 

אתר הקורס באינטרנט: במערכת ה-moodle בכתובת http://lemida.biu.ac.il/

*** נלמד במקביל לקורס תהליכי ראיון מתקדמים (77-822-01/02)

 

א. מטרות הקורס (מטרות על / מטרות ספציפיות):

מטרת הקורס היא לספק לסטודנטים הזדמנויות להיכרות וללמידה של עקרונות ומיומנויות בסיסיות של הראיון הייעוצי. בקורס נבחן מהם המאפיינים של ראיון בכלל וראיון ייעוצי בכלל, וכן נבחן את המשמעויות של מיומנויות בסיסיות לראיון ייעוצי כגון: אמפתיה, חוסר שיפוטיות, קבלה והקשבה.

 

ב. תוכן הקורס:

  1. מהו ראיון? ומהו ראיון ייעוצי?
  2. אפיון היועץ והנועץ בראיון ייעוצי
  3. אמפתיה
  4. קבלה
  5. חוסר שיפוטיות
  6. מבנה השאלה בראיון הייעוצי

 

מהלך השיעורים:

בשיעורים הראשונים יינתן הרקע התיאורטי הראשוני על הנושא על ידי הרצאות קצרות. בהמשך העמקה בתכנים התיאורטיים תעשה על ידי קריאה מעמיקה של מאמרים ותגובה אישית של הסטודנטים עליהם, דיונים קבוצתיים, עבודה בקבוצות קטנות ומשחקי תפקידים (סימולציות). חומר הקריאה מספק מבוא ומסגרת להבנת הדברים שידונו בהרצאה ולכן ישנה חשיבות רבה לקריאתו לפני השיעור. יש לשים לב לרשימת התכנים וללוח הזמנים המצורף בטבלה בהמשך. כמו כן, חומר הקריאה כמו גם כל השקפים של ההרצאות והמטלות השונות נמצא באתר הקורס באינטרנט. 

 

תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:

 

רשימת תכנים ולוח זמנים – שנת הלימודים תשע"ה

סמסטר א':

תאריך

מפגש במסגרת:

רשימת תכנים וחומר קריאה

הערות:

27.10.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מבוא לקורסים – היכרות + מבנה הקורס

 

27.10.14

תהליכי ראיון מתקדמים

מבוא לקורסים – מהו ראיון ומהו ראיון מסייע

 

3.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מאפייני הראיון המסייע – אפיון היועץ ומיהם הנועצים בביה"ס

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 1 – סיוע (עמ' 11-27). תל-אביב: ספריית פועלים.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 1

3.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

הפסקמפוס (אין שיעור)

 

 

10.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מאפייני היחס המסייע – גישתו של קארל רוג'רס

רוג'רס, ק' (תשל"ו). מאפייני היחס המסייע. בתוך ה. הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות. ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית.

 

Rogers, C. D. (1995). What understanding and acceptance mean to me. Journal of Humanistic Psychology, 35, 7-22.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 2

10.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

היחס המסייע – התמודדות עם סימולציות

 

 

17.11.14

מיומנויות ייסוד  ראיון הייעוצי

שיפוטיות – התמודדות עם סימולציות

 

** במפגש זה תינתנה ההנחיות לעבודה המסכמת (מיומנויות יסוד בראיון הייעוצי)

 

 

17.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

דיון על שיפוטיות

 

 

24.11.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

מהי אמפתיה?

כץ, ר.ל. (תשל"ו). האמפתיה – מהותה ושימושיה. בתוך ה. הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך – עקרונות וגישות. ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית.

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 3

24.11.14

תהליכי ראיון מתקדמים

אמפתיה – התמודדות עם סימולציות

 

 

1.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

סיכום ביניים: הראיון המסייע – מעבר מהתיאוריה למעשה

 

תחושות ומחשבות בעקבות חוויית הראיון (על תפקיד המראיין ועל תפקיד המרואיין)

מיומנויות ייסוד: הגשת משימה מס' 4 – חוויית הראיון (כמרואיין)

1.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

סיכום ביניים: הראיון המסייע – מעבר מהתיאוריה למעשה

 

** במפגש זה תינתנה ההנחיות לעבודה המסכמת (תהליכי ראיון מתקדמים)

 

8.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

שאלות ודיבוב בראיון מסייע

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 5 – השאלה (עמ' 119-148). תל-אביב: ספריית פועלים.

בנבנשתי, ר. (1984). האזנה ודיבוב בראיון המסייע, פרק 3 – דיבוב (עמ' 51-77). ירושלים: מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל.

 

8.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

שלבים, intake ותיעוד בראיון הייעוצי

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרקים 2-4 – שלבים, גישות והתנהגות ורישום הראיון וזכירתו (עמ' 29- 118). תל-אביב: ספריית פועלים.

 

15.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

תגובות והנחיות: שיקוף תוכן ורגש, האזנה ושתיקה בראיון

 

בנימין, א. (1972/1990). הראיון המסייע, פרק 7 – תגובות והנחיות (עמ' 181-223). תל-אביב: ספריית פועלים.

בנבנשתי, ר. (1984). האזנה ודיבוב בראיון המסייע, פרק 2 – האזנה (עמ' 27-50). ירושלים: מועצת בתי הספר לעבודה סוציאלית בישראל.

 

15.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

תגובות והנחיות – המשך

 

צפייה בראיון וזיהוי טכניקות שנלמדו.

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 1 – רפלקציה על קריאה

22.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

ראיונות עם ילדים – אתיקה ודרכי עבודה

 

גולדברג, י. (2003). ייעוץ וטיפול בילדים: טובת הילד, ההגנה על הילד, ההגנה על ההורים. בתוך ג. שפלר, י. אכמון, וג. ווייל (עורכים), סוגיות אתיות במקצועות הייעוץ והטיפול הנפשי (עמ' 249-277). ירושלים: מאגנס.

Van Velsor, P. (2004). Revisiting basic counseling skills with children. Journal of Counseling and Development, 82, 3; pp. 313-318.

 

22.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

ראיונות עם ילדים – המשך

 

התנסות מעשית בעבודה עם ילדים

תהליכי ראיון: הגשת משימה מס' 2 – משחק עם ילד

29.12.14

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

הדרכת הורים – אתיקה ודרכי עבודה

 

כהן, א. (תשס"ז). התמודדויות הוריות וטיפול בהורות. בתוך א. כהן (עורכת), חווית ההורות (עמ' 389-415). ירושלים: האוניברסיטה העברית. 

כהן, א. (תשס"ז). אבחון קשיים בתפקוד ההורי ותכנון התערבויות מתאימות. בתוך א. כהן (עורכת), חווית ההורות. ירושלים: האוניברסיטה העברית.

 

29.12.14

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 1 – מציג/ה: _____________

 

5.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

הדרכת הורים – המשך

 

5.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 2 – מציג/ה: _____________

 

12.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

עבודה עם צוות – היוועצות

פרקים נבחרים מתוך (מספרי פרקים יעודכנו בהמשך):

ארהרד, ר. (2008). היוועצות מעצימה: תיאוריה ומעשה. תל-אביב: הוצאת רמות – אוניברסיטת תל-אביב.

 

12.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 3 – מציג/ה: _____________

 

19.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

עבודה עם צוות – המשך

 

 

19.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 4 – מציג/ה: _____________

 

 

26.1.15

מיומנויות ייסוד בראיון הייעוצי

ייעוץ ברגעי לחץ ומשבר

 

נוי, ש. (2003). ייעוץ במצבי לחץ ומשבר: אבחון, טיפול וניעה. בתוך ר. לזובסקי וצ. בר-אל (עורכות), מסע של תקווה. אבן יהודה: רכס.

מיומנויות ייסוד:

הגשת עבודה מסכמת

26.1.15

תהליכי ראיון מתקדמים

הצגת ראיון 5 – מציג/ה: _____________

 

 

 

*** הן חומר הקריאה והן מועדי הראיונות יכולים להשתנות בהתבסס על מספר הסטודנטים הרשומים לקורס והנושאים הרלוונטיים לראיונות המתוכננים מידי שבוע.

 

ג. חובות הקורס:

דרישות קדם:

ניתן ללמוד קורס זה רק במקביל לתהליכי ראיון מתקדמים (77-822-01/02).

חובות / דרישות / מטלות:

הסטודנטים נדרשים, בראש ובראשונה, לחשוב וללמוד. חשיבה ולמידה כוללים נוכחות בשיעורים, קריאת חומרי הקריאה הרלוונטיים, חשיבה על הנאמר בחומר הקריאה ובהרצאה באופן ביקורתי ובונה, ומילוי המשימות והדרישות של הקורס.

דרישות הקורס שיתוארו להלן כוללות הן משימות אישיות והן עבודה מסכמת. שימו לב כי כל משימות הקורס צריכות להיות מודפסות ולענות על דרישות של כתיבה אקדמית. כמו כן, שימו לב כי המשימות צריכות להיות מוגשות בזמן! משימות שיתקבלו באיחור יאבדו ציון. דרישות הקורס הינם:

  1. משימות אישיות (40%): לאורך הקורס תתבקשו מידי פעם להגיש משימות אישיות בנות כעמוד שיתייחסו בין אם בעקבות חומר הקריאה ו/או הכנה לקראת דיון כיתתי. משימה אישית כוללת שני פסקאות עד עמוד בהם הסטודנט מתבקש להעלות נקודות ו/או שאלות שהוא או היא חשבו עליהן בעת קריאת המאמר (ו/או בעקבות דיון כיתתי וחוויות אישיות) ומצאו אותן כרלוונטיות לדיון בקורס. דפי התגובה צריכים להיות מוגשים באתר האינטרנט במועד ההגשה המצוין על המטלה.
  2. עבודה מסכמת (60%): בסוף הקורס תתבקשו לכתוב עבודת ניתוח מסכמת בה תתבקשו לערוך ראיון ולנתחו. פרטים מלאים על עבודה זו תקבלו בהמשך.

 

מרכיבי הציון הסופי (ציון מספרי / ציון עובר): ציון מספרי על פי המרכיבים המתוארים לעיל.

 

ד. ביבליוגרפיה:

רשימה ביבליוגרפית (חובה):   

בנימין, א' (1972/1990). הראיון המסייע. תל אביב: ספריית פועלים. (פרק 1 – סיוע, עמ' 11-27 - 1177264)

כץ, ר"ל (תשל"ו). האמפתיה – מהותה ושימושיה. בתוך ה' הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך:  עקרונות וגישות (עמ' 35-60). ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית.

רוג'רס, ק' (תשל"ו). מאפייני היחס המסייע. בתוך ה' הרושבסקי (עורכת), הייעוץ בחינוך: עקרונות וגישות (עמ' 19-34). ירושלים: בית הספר לחינוך, האוניברסיטה העברית. (001098731)

Rogers, C. D. (1995). What understanding and acceptance mean to me. Journal of Humanistic Psychology, 35, 7-22. (000562111)

 

רשימה ביבליוגרפית (רשות):   ***ראו רשימה ביבליוגרפית מלאה בקורס תהליכי ראיון מתקדמים

בנימין, א' (1972/1990). הראיון המסייע. תל אביב: ספריית פועלים. (פרק 5 – השאלה, עמ' 119-148 – 001204136)

מסאלחה, ש' (2004). ייעוץ פרטני בחברה רב-תרבותית. בתוך ר' ארהרד וא' קלינגמן (עורכים), 'ייעוץ בבית ספר בחברה משתנה (עמ' 229-246). תל אביב: רמות. (000603480)