ד"ר בנטל ישראלי איילת 77-761-01 יסודות בטיפול זוגי ומשפחתי
שם ומספר הקורס: יסודות בטיפול זוגי ומשפחתי
77-761-01
ד"ר איילת בנטל ישראלי
סוג הקורס: סדנא
שנת לימודים: תשע"ה סמסטר: א'+ב' היקף שעות: 4
א. מטרות הקורס
מטרת על
מטרת הקורס היא להכיר לסטודנטים את יסודות הטיפול המשפחתי: תחום הטיפול המשפחתי פיתח דרכים רבות, יעילות וחדשניות, לעבודה עם משפחות, זוגות ויחידים. הקורס יעסוק בדרכים לפיתוח חשיבה מערכתית וכיצד זו מעצבת איסוף מידע, בניית היפותיזות, ג'נוגרמים ושיטות טיפול אחרות מהתיאוריות המוקדמות ועד לפוסטמודרניזם העכשווי.
מטרות ספציפיות
- להשוות בין גישות טיפול שונות וזרמים בטיפול המשפחתי/מערכתי
- לבדוק לעומק את ההנחות ואת הפילוסופיה שעומדות מאחורי התפיסה הטיפולית המערכתית
- ללמוד על השורשים ההיסטוריים והאפיסטמולוגיים של הטיפול הזוגי והמשפחתי סוגיות הנוגעות במערכתיות וקשרים בין דוריים (בואן (Bowen) ג'נוגרם)
- לבדוק סוגיות נוספות כמו קשר בין מטפל ומטופלים ואמנות שאילת שאלות מעגליות.
- לבדוק את הטכניקות הביהביוריסטיות בטיפול
- לקרוא ולבקר דוגמאות של מחקרים בתחום הטיפול המשפחתי
- לפתח ידע ומיומנויות בשבירת תבניות התנהגות
- ללמוד על סאטיר "הקדירה המלאה", על חרדות, אינטימיות, מלחמת כוח וקונפליקטים במשפחה
ב. תוכן הקורס:
גישה מערכתית בטיפול: יוצגו התיאוריות המרכזיות עליהן מושתתת הגישה המערכתית. במקביל יוצגו מיקרים להדגמת הדרכים בהן תיאוריות אלו משפיעות על הלכי הטיפול בשדה. הסטודנטים ירכשו בקורס קונספציות תיאורטיות וקליניות בטיפול משפחתי, תוך התנסות ובחינה אישית עצמאית, את תהליכי העבודה.
מהלך השיעור
הסדנא כוללת הרצאה פרונטלית בנושאי התיאוריות המרכזיות בתחום ושלבי ההתפתחות מבחינה תפיסתית רעיונית. ולאחר כל גישה, תערך הוראת עמית ו/או סדנת התנסות אישית בכלים שנרכשו מתוך התיאוריה.
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים: (רשימה או טבלה כדוגמת המצ"ב)
|
מס' השיעור |
נושא השיעור |
קריאה נדרשת |
הערות |
|
1-2
|
התפתחות היסטורית והשוואה בין הגישה המערכתית והפרטנית |
דאלוס, 2004 |
מושגים מרכזיים איבחון מתפתח |
|
3-4
|
הגישה המבנית לעומת האסטרטגית, הפוסט מודרניסטים |
Penn, 1998 ענבר ועיד, 2003 |
|
|
5-6
|
מוריי בואוון |
ליטבק הירש ובר און, 2007 Milewski-Hertlein, K.A. (2001) |
ג'ינוגראם משולשים- טיול משפחתי |
|
7-8 |
סאלוודור מינושין |
מינושין, 1997 |
תרגיל קומת המשפחה |
|
9-10
|
וירג'יניה סאטיר |
סאטיר, 1985 |
|
|
11-12
|
תקשורת |
|
|
|
13 |
שלבי התפתחות בזוגיות |
Nichols, & Schwartz, (2001). |
|
|
14
|
הקשר בין ביה"ס והמשפחה |
אייל, (2004 ) |
ניתוח מאמר |
הערה: מפגש מספר 8, בתאריך 18/12 הנו מפגש מקוון שיערך באמצעות המודל דרך אתר הקורס, במקום מפגש פרונטלי בכיתה. נושא: רוברט רדפורד בטיפול משפחתי
http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=3042
ג. חובות הקורס:
- קריאת כל החומר הנדרש.
- נוכחות והשתתפות בשעורים.
- השתתפות פעילה בסדרה של תרגילים בכיתה, כולל הצגת ניתוח מאמר בקבוצות – בשיטת ג'יקסו (הניתוח יכלול נימה אישית ודיון הכולל מענה על שאלות הקבוצה).
* סטודנט אשר לא נכח במפגש, ישלים את התרגילים, על מנת שיוכל להציגם בעבודת הסיכום.
- עבודה סופית: מבוססת על החומר הנלמד בכיתה, ניתוחו (רמה קוגניטיבית+מאמרים ואפקטיבית) ויישומו (בניית ג'ינוגרם, התייחסות למשולשים, שינויים ועוד') (100%).
כל סטודנט יגיש עבודה אישית, העבודות לא תוחזרנה, יש לשמור עותק של העבודה עד לפרסום הציון הסופי.
מרכיבי הציון הסופי:
100% עבודה. שימו לב: עבודת הסיכום כוללת בתוכה את התרגילים הנערכים בהדרגה במהלך שנה"ל.
ד. ביבליוגרפיה:
קריאה חובה
ברגמן, ז' וכהן, א' (1994). המשפחה - מסע אל עמק השווה. תל אביב: עם עובד. (000261278) (חינוך 155.924 ברג)
ברגמן, ז., וכהן, א. (1994). תקשורת וסודות במשפחה. תל אביב: עם עובד.
דאלוס, ר' (2004). מבוא לטיפול משפחתי: תיאוריה ושיטות עבודה מערכתיות. קרית-ביאליק: אח. (588313) (חינוך 616.89156 דלו)
מייקל וויט, מ' ואפסטון, ד' (1999). אמצעים סיפוריים למטרות טיפוליות. תל אביב: צ'ריקובר. (החצנת הבעיה - פרק 2, עמ' 83-51 – 000597217).
ליטבק-הירש, ט' ובר-און, ד' (2007). לבנות את החיים מחדש: מחקר מעקב על העברה בין-דורית של טראומת השואה. מגמות, מ"ה, 271-243. (001146488)
מנוחין, ס' (1987). קליידוסקופ משפחתי. תל אביב: ספרית פועלים. (060747) (חינוך 616.8915 מנו)
הארה: סלוואדור מנושין, קליידוסקופ – החיים כאוסף של שברי זכוכית.
מנוחין, ס' (1982). משפחות ותרפיה משפחתית. תל אביב: רשפים. (000109833) (חינוך 616.8915 מנו) (הנושאים יצויינו בכיתה)
סטיר, ו' (1985). המשפחה המודרנית: לחיות ביחד. תל אביב: ספרית-פועלים. (דפוסי תקשורת, עמ' 62-79 - 001098364).
ענבר, א' ועיד, ח' (2003). הטמעת הגישה הנרטיבית בתהליכי ייעוץ בגישור רב תרבותי ורב לאומי: תכנית לפיתוח חוסן נפשי-חברתי-לאומי. בתוך ר' לזובסקי וצ' בראל (עורכות), מסע של תקווה . אבן יהודה: רכס. (001099155)
Baum, N., & Snit, D. (2005). Self-differentiation and narcissism in divorced parents’ co-parental relationships and functioning. Journal of Divorce and Remarriage, 42(3-4), 33-60. (001106941)
Hare, R. E., Canada, R., & Lim, M. G. (1998). Application of Bowen theory with a conflictual couples. Journal of Family Therapy, 25(3), 222-226. (001107465)
Harris, S. M., & Glade, L. T. (2004). Assessment and treatment trauma from a Bowen family systems theory perspective. In D. Catherall (Ed.), Handbook of stress, trauma and the family (pp. 453-471). New York: Brunner-Routledge. (001107807)
McGoldrick, M., & Gerson, R. (1988). Genograms and the family life cycle. In B. Carter & M. McGoldrick (Eds.), The changing family life cycle. Boston: Allyn and Bacon. (2356008)
Milewski-Hertlein, K.A. (2001). The use of socially constructed genogram in clinical practice. The American Journal of Family Therapy, 29, 23-38. (001125810)
Nichols, M. P., & Schwartz, R. C. (2001). Family therapy: Concepts and methods (5th ed.). Boston, MA: Allyn and Bacon. (001151359 ) (616.89156 NIC)
Watts-Jones, D. (1997). Toward an African American Genogram. Family Process, 36, 375-383. )001120222(
Weber, T., Mckeever, J. and McDaniel S.H. (1985). A beginner’s guide to the problem-oriented first family interview. Family Process, 24, 357-364. (001121951)
Weingarten, K. (1998). The small and the ordinary: The daily practice of a postmodern narrative therapy. Family Process, 37, 3-14. (001121950)
קריאת רשות
אייל, ח' (2004). יישום עקרונות הטיפול המשפחתי בעבודת היועץ. בתוך א' קליגמן ור' ארהרד (עורכים), ייעוץ בבית-ספר בחברה משתנה (עמ' 295-316). תל אביב: רמות. (001070581)
אילון, ע' (1983). איזון עדין – התמודדות במצבי לחץ במשפחה. תל אביב: ספרית פועלים. (פרק ה: עד שהגט יפריד ביננו – גירושין כתהליך חיים מתמשך, עמ' 142-195 – 001124302)
אליצור, י', טנא, א' וגשל, מ' (1994). עבודה עם משפחות במעונות של רשות חסות הנוער. בתוך י' ווזנר, מ' גולן ומ' חובב (עורכים), עבריינות ועבודה סוציאלית: ידע והתערבויות. תל אביב: רמות. (001100076)
בן-זאב, א' (2001). בסוד הרגשות. לוד: זמורה-ביתן. (000490200) (חינוך 152.4 בן-זאב.)
היילי, ג' (1982). בעיות משפחה. תל אביב: ספרית הפועלים. (עמ' 90-30). (אין בבר אילן)
וולרונד, ס' (1968). תרפיה משפחתית. תל אביב: רשפים. (עמ' 10-70 – 001134919).
סטיר, ו' (1985). המשפחה המודרנית: לחיות ביחד. תל אביב: ספרית פועלים. (000109857) (חינוך 158.24 סטי)
נרדי, ח' ונרדי, ר' (1992). גברים בשינוי: בדרך לגבריות אחרת. תל אביב: מודן. (000188730) (מדעי החברה – שמורים)
ענבר, א' ועיד, ח' (2003). הטמעת הגישה הנרטיבית בתהליכי ייעוץ בגישור רב תרבותי ורב לאומי: תכנית לפיתוח חוסן נפשי-חברתי-לאומי. בתוך ר' לזובסקי וצ' בראל (עורכות), מסע של תקווה . אבן יהודה: רכס. (001099155)
קלינגמן, א' ואייזן, ר' (1990). ייעוץ פסיכולוגי – עקרונות, גישות ושיטות התערבות. תל אביב: רמות. (000125012) (חינוך 371.4 קלי.)
רבין, ק' (1991). טובים השניים: נישואין כדיאלוג. רמת-גן: קשת. (000184744) (חינוך 362.8286 רבי)
רבין, ק' (1998). שותפים שווים- חברים טובים: העצמה של זוגות דרך טיפול. תל אביב: ידיעות אחרונות, ספרי חמד. (000367678) (מדעי החברה 616.89156 רבי.)
Falicov, C. J. (1995). Training to think culturally: A multidimensional comparative framework. Family Process, 34, 378-388. (001138519)
Fraenkel, P., & Markman, H. J. (1999). The family therapies. In S. J. Lynn & J. Garske (Eds.), Contemporary psychotherapies: Models and methods (3rd ed.). New York: Brooks Cole. (אין את הספר בארץ)
Gerson, R., Hoffman, S., Sauls, M., & Ulrici, D. (1993). Family-of-origin frames in couples therapy. Journal of Marital and Family Therapy, 19, 341-354. (001107696)
Gurman, A. S., & Jacobson, N. S. (2002). Clinical handbook of couple therapy (3rd ed.). New York: Guilford. (000291519) (פסיכולוגיה, מדעי החברה 616.89156 CLI)
Halford, W. K., Sanders, M. R., & Behrens, B. C. (2000). Repeating the errors of our parents? Family-of-origin spouse violence and onserved conflict management in engaged couples. Family Process, 30(2), 219-236. (001105733)
Harris, S. M., & Glade, L. T. (2004). Assessment and treatment of trauma from a Bowen family systems theory perspective. In D. Catherall (Ed.), Handbook of stress, trauma and the family (pp. 453-471). New York: Brunner-Routledge. (001107807)
Horne, B. K., & Mary, W. H. (2002). All in the Family: A belated response to Knudson-Martin’s feminist revision of Bowen Theory. Journal of Marital and Family Therapy, 28, 103-113. (001105732)
Kaslow, F. (1995). Projective genogramming. Sarasota, FL: Professional Resource. (p. 1-29- 001134918).
Kerr, M. E. (1981). Family system theory and therapy. In A. S. Gurman (Ed.), The handbook of family therapy (pp. 226-264). New York: Brunner/Mazel. (001107469)
Knudson-Martin, C. (1994). The female voice: Applications to Bowen’s family systems theory. Journal of Marital and Family Therapy, 20, 35-46. (001105742)
Papero, D. V. (1995). Bowen family systems and marriage. In N. S. Jacobson & A. S. Gurman (Eds.), Clinical handbook of couple therapy (pp. 11-30). New York: Guilford. (001107466)
Kosek, R. B. (1998). Self differentiation within couples. Psychology Report, 83, 275-279. (001107697)
Papp, P., & Imber-Black, E. (1996). Family themes: Transmission and transformation. Family Process, 35, 5-20. (000467155)
Penn, P. Suggestions for Adding Letter Writing to Conversation (The Ackerman Institute for the Family).