פרופ' עדן סיגל 77-990-01 כלי חיפוש במאגרי מידע
כלי חיפוש במאגרי מידע 77-990-01
סוג הקורס: קורס מתוקשב
פרופ' סיגל עדן
שנת לימודים: תשע"ה סמסטר: א' היקף שעות: 2
אתר הקורס: http://hl2.biu.ac.il/
א. מטרות הקורס:
- הכשרת הסטודנט לשימוש יעיל ומושכל במקורות מידע ממוחשבים
- הקניית שיטות חיפוש בסיסיות ומתקדמות
- הכרת מנועי חיפוש רגילים, אקדמיים, מנועי על
- הכרת מדריכים ומאגרי מידע
ב. תוכן הקורס:
חדירת מערכות המידע לכל תחומי החיים הביאה לשינוי תנאי הסביבה הלימודית. הקורס נועד להכשיר את הסטודנט לשימוש מושכל במקורות המידע הרבים בתחומי הדעת הנושקים לחינוך, ועוסק עוסק בחיפוש ושליפת מידע ממקורות מידע ממוחשבים מקומיים ומקוונים כתשתית להכשרת הסטודנט לקראת תפקוד בסביבות הוראה ולמידה חדשות.
מטרת הקורס היא הקניית מיומנויות חיפוש מהיר, יסודי ויעיל במשאבי המידע הקיימים לצרכי למידה ומחקר. הקורס יעסוק בהעשרה של ידע תיאורטי וכלים יישומיים, ובמסגרתו נתמקד בדרכי חיפוש נכונות, במאגרי מידע וכלי חיפוש.
הלמידה בקורס תתבצע ברשת ותתבסס על יחידות לימוד שבועיות ברשת והגשת מטלה שבועית (מטלה שבועית כוללת 5 שאלות "אמריקאיות").
מהלך השיעורים:
הרצאות כתובות, דיונים בפורומים, הדגמות, למידת עמיתים, למידה ממוחשבת ומתוקשבת.
כדי להיכנס לאתר הקורס יש להיכנס לכתובת http://lemida.biu.ac.il , להיכנס בשם וסיסמה ולבחור ב- 'כלי חיפוש במאגרי מידע'. השיעור השבועי יפתח לצפייה מידי יום א' בשבוע. במקביל תוצג באתר המטלה השבועית. ניתן להגיש את המטלה השבועית עד מוצ"ש (חצות). אפשרות ההגשה תיחסם אוטומטית ע"י המערכת בתום המועד.
* שימו לב! מי שנכנס למטלה חייב לסיימה ולהגישה (לא ניתן לצפות ללא הגשה) ולכן כדאי ללמוד היטב את השיעור השבועי לפני התחלת ביצוע המטלה.
לאחר הגשת המטלה ניתן יהיה לראות את הציון על המטלה ואת התשובות הנכונות והשגויות.
בכל יום א' יפתח פורום לדיון בנושא המטלה. מטרת הפורום הינה לאפשר תקשורת בין הסטודנטים לבין עצמם בנושא היחידה השבועית. כל סטודנט/ית רשאי/ת להעלות שאלה לפורום. הסטודנטים בקורס מתבקשים לנהל למידת עמיתים- לשתף פעולה ולתת מענה לשאלות, המרצה תתערב רק במידת הצורך. הקפידו להעלות שאלות לפורום המתאים לשיעור ולמטלה, לפחות 3 שאלות/תגובות.
באתר הקורס יפורסמו הודעות מפעם לפעם. יש לעקוב אחר ההודעות באופן שוטף, לפחות פעם בשבוע.
תמיכה:
סטודנט/ית שלא הבין/ה נושא מסוים ביחידת הלימוד השבועית מוזמן/ת לקבל עזרה בפורום השבועי. במקרה והתשובה אינה מספקת ניתן לפנות למרצה בדואל ueden@upp.co.il . כמו כן, ניתן להיפגש עם המרצה באוניברסיטה בתיאום מראש.
המפגש הראשון של הקורס הינו מפגש פנים אל פנים. בשבוע האחרון של הקורס ייערכו במידת הצורך מפגשי הנחיה קבוצתיים פנים אל פנים לדיון בנושאים לגביהם התעוררו קשיים. הודעה על מועד מפגשי ההנחיה ומיקומם תפורסם בסמוך לסיום הקורס.
יש לקחת בחשבון, שהשקעה של כשעתיים מידי שבוע ללימוד יחידת הלימוד ופתרון המטלה השבועית הינה השקעה סבירה.
תכנית הוראה מפורטת לכל השיעורים:
|
מס' השיעור |
נושא השיעור |
מועד פתיחת יחידת הלימוד והמטלה |
המועד האחרון להגשת המטלה |
הערות |
|
1 |
מפגש הדרכה פנים אל פנים |
|
|
חכו להודעה בלוח הודעות הקורס |
|
1 |
חיפוש בוליאני וחיפוש עפ"י אופרטורים; הרכבת מחרוזות חיפוש יעילות ומורכבות |
יום א' 2.11.14
|
מוצ"ש (חצות) 15.11.14
|
מכיוון שיש סטודנטים הנרשמים מאוחר, מטלה זו תהיה פתוחה לכולם למשך שבועיים |
|
2 |
מנועי חיפוש א' |
יום א' 9.11.14
|
מוצ"ש (חצות) 15.11.14
|
|
|
3 |
מנועי חיפוש ב' ומנועי על |
יום א' 16.11.14 |
מוצ"ש (חצות) 22.11.14 |
|
|
4 |
מדריכים מסווגים |
יום א' 23.11.14 |
מוצ"ש (חצות) 29.11.14 |
|
|
5 |
פרסומים מדעיים- מאגרי ספריות דיגיטליות |
יום א' 30.11.14 |
יום ב' (חצות) 6.12.14 |
|
|
6 |
מנועי חיפוש אקדמיים ו- Directories לפרסומים מדעיים |
יום א' 7.12.14 |
מוצ"ש (חצות) 13.12.14 |
|
|
7 |
בסיסי נתונים לפרסומים מדעיים |
יום א' 14.12.14 |
מוצ"ש (חצות) 20.12.14 |
|
|
8 |
פרסומים מדעיים בחינוך |
יום א' 21.12.14 |
מוצ"ש (חצות) 27.12.14 |
|
|
9 |
הודעות על פרסומים, קבוצות דיון, רשימות תפוצה |
יום א' 28.12.14 |
מוצ"ש (חצות) 3.1.15 |
|
|
10 |
מידענות בחינוך |
יום א' 4.1.15 |
מוצ"ש (חצות) 10.1.15 |
|
|
11 |
אלימות באינטרנט |
יום א' 11.1.15 |
מוצ"ש (חצות) 17.1.15 |
|
|
12 |
קורסים מתוקשבים |
יום א' 18.1.15 |
מוצ"ש (חצות) 24.1.15 |
|
|
13 |
מפגש פנים אל פנים |
|
|
הודעה תתפרסם בלוח ההודעות של הקורס |
ג. חובות הקורס:
דרישות קדם:
יש להירשם לקורס רק באם הינך בעל/ת ידע וניסיון בסיסי ו/או משתמש/ת קבוע/ה ב:
- מערכת הפעלה Windows.
- תוכנות Office של מיקרוסופט
- תוכנת דואר אלקטרוני Outlook/Outlook Express.
- דפדפן אינטרנט Explorer.
- מנועי חיפוש מוכרים כמו Google ואחרים.
דרישות:
1. מטלות שבועיות –כל שבוע תינתן מטלה שבועית מתוקשבת (12 מטלות) מתוכן חובה להגיש 10, ניתן ומומלץ לבצע את כולן. הציון יקבע כממוצע סך כל המטלות שיוגשו. לא ניתן לבחור את 10 הציונים הטובים ביותר
2. בחינה –בחינה אמריקאית, חומר סגור, ללא שימוש במחשב.
3. השתתפות פעילה בפורומים.
מרכיבי הציון הסופי:
- מטלות שבועיות: 20%
- בחינה: 80%
ד. ביבליוגרפיה: (קריאה נוספת מעבר ליחידות הלימוד המתוקשבות- רשות)
הכט, י' וגולן, א' (2008). ידע מדעי ותרבות אקדמית בעידן האינטרנט. תרבות דיגיטלית. נדלה מהאתר http://www.isoc.org.il/magazine/magazine8_1.html
Eden, S., Heiman, T., & Olnik-Shemesh, D. (2012). Teachers' perceptions, beliefs, and concerns about cyberbullying. British Journal of Educational Technology, 44(6), 1036-1052. (2387471)
Fain, M. (2011). Assessing information literacy skills development in first year students: A multi-year study. The Journal of Academic Librarianship, 37(2), 109-119. (2387473)
Gross, M., & Latham, D. (2012). What's skill got to do with it?: Information literacy skills and self-views of ability among first-year college students. Journal of the American Society for Information Science and Technology, 63, 574-583. (2387469)
Information Power (n.d.). The nine information literacy standards for student learning. Retrieved from http://home.mca.k12.pa.us/~kozlowskiw/library/The%20Nine%20Information%20Literacy%20Standards%20for%20Student%20Learni%E2%80%A6.pdf
Probert, E. (2009). Information literacy skills: Teacher understandings and practice. Computers & Education, 53(1), 24-33. (001215291)